Ny Renault har 300 hestekræfter som standard

Topmodellen er en plugin-hybrid, der får firehjulstræk og hjælp fra én elektrisk motor.

Annonce

Det kan godt være, at Renault i Danmark netop har fyret samtlige forhandlere i Danmark. Men er man til hestekræfter – og det burde enhver Boosted-læser være – tyder meget på, at der et hit på vej fra Frankrig.

Selv kalder Renault den nye Rafale for en SUV med coupé-former. Den er dog ikke mere ‘familievenlig’, end at franskmændene kun udstyrer den nye model med fem sæder.

Altså i modsætning til Espace der fås med op til syv sæder. Men det under hjelmen, at det virkelig bliver interessant.

Artiklen fortsætter efter annoncen

For selvom Renault lægger forsigtigt ud med en 1,2-liters, 3 cylindret benziner med 130 hestekræfter, sørger to elmotorer for, at der i alt er 200 hestekræfter at komme efter.

LÆS OGSÅ: DUMT: Biltyv stjal Danmarks mest genkendelige Mercedes

Det skruer franskmændene senere op til i alt 300 med en anden og nyudviklet hybridmotor. Dem model vil have firehjulstræk men kun én elmotor på bagakslen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet