Brabus 800 GT 63 S er monster med plads til familien

Sidste år præsenterede Brabus deres bæst af en Mercedes-AMG GT 63 S, og nu… nej, vent – det er ‘bare’ nye billeder…

Annonce

Selvom der som sådan ikke er noget nyt under solen, så kan historien om Brabus 800 GT 63 S sagtens tåle en genfortælling.

Vi har nemlig ikke bare en AMG-peppet Mercer. Vi har at gøre med et dobbelt tuner-lag, som det typisk er med Brabus, her rør man nemlig ikke ved andet Mercedes end AMG-modellerne.

I tilfældet AMG GT 63 S 4-Door, ja – vi synes også, det er et urimeligt langt modelnavn, er det lykkedes den tyske tuner at finde præcist 800 hestekræfter og 1.000 newtonmeter i den fire-liters, biturboladet V8’er.

Artiklen fortsætter efter annoncen

LÆS OGSÅ: VILDT! Her eksploderer ladende elbil

Det betyder, at den massive Mercer uden problemer kan sende sig selv fra 0-100 km/t på bare 2,9 sekunder. Det er 0,3 sekunder hurtigere end fabriksbilen. Og den tunede bil stopper modsat eksemplaret fra fabrikken ikke ved 250 km/t.

Nej, den fortsætter helt til der står 313 km/t på det speedometeret, der på en moderne Mercedes nærmest er en tablet lagt på langs med instrumentbordet.

Artiklen fortsætter efter annoncen

For at sikre bilen et solidt greb i asfalten udstyrer Brabus den enorme Mercedes med lidt forskellige dækdimensioner. Vi kører 22″ ruller foran. Mens der bagpå er monteret 23″. Men forakslen skal ‘kun’ få dæk i størrelsen 295/35 rundt, mens den bagerste slæber 335/25. Eller det vil sige; de sidder på, lige indtil du første gang finder speederen.

Ond vogn.

Klik ‘NÆSTE SIDE’ for at bladre i billeder af bæstet.

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet