VIDEO: Campingvogn bestemte farten, da Obama besøgte Skive

Selvom han har været verdens mægtigste mand, så kan selv Barack Obama ikke flytte en campingvogn med danske nummerplader.

Annonce

Der skulle et hav af betjente og seks biler til for at eskortere Barack Obama rundt, da den tidligere amerikanske præsident Barack Obama søndag eftermiddag besøgte Skive i et par timer.

Og selvom noget havde betalt op mod 12.000 kr. for at se den tidligere præsident tale ved et arrangement i Skive Kulturcenter, så er det begrænset, hvad det danske politi kan gøre for manden.

Eksempelvis kan de ikke flytte en Volvo XC90 med en campingvogn på slæb. Så kortagen med den Secret Service-beskyttede Obama måtte pænt lægge sig bag Volvo’en. Optrinnet blev fanget af TV Midtvests kamerahold.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet