Reklame:

Audi genopliver NSU – laver helt ny udgave af legendarisk model

Et hold Audi-lærlinge har for en stund fået lov til at lege med tanken – ‘hvad nu hvis NSU genopstod?’.

NSU – eller Mechanische Werkstätte zur Herstellung von Strickmaschinen – blev lagt endeligt i graven i 1977. Det var Volkswagens beslutningen. Og den har tyskerne med hovedsæde i Wolfsburg ikke ville lave om siden.

Og dog. For mærket, der endte med at blive lagt sammen med Auto Union og blev til Audi – vender for et kort stund tilbage.

Artiklen fortsætter efter reklameblokken:

Artiklen fortsætter her:

Endda med et moderne bud på en NSU Prinz 4. En af mærkets mest ikoniske modeller. Desværre, fristes man til at sige, er det ingen NSU Spider. For så ville det – måske – have betydet et comeback til wankelmotoren.

Men nej. Volkswagen-lærlingene rør faktisk slet ikke ved forbrændingsmotoren. I stedet er konceptet NSU Prinz 4 helt elektrisk.

LÆS OGSÅ: Kontroversiel værkstedskæde har igen million-underskud

Bilen har dog 240 hestekræfter at byde på. 210 mere end den oprindelige Prinz 4’ers to-cylindret motor. Kræfterne kommer fra samme el-motor, som vi finder i Audi e-tron.

Artiklen fortsætter efter reklameblokken:


Artiklen fortsætter her:

Selve batteripakken er hente fra hybriden Q7 e-quattro. Hvilket betyder, at den er klein nok til lige at kunne klemmes ned i det forreste ‘rum’ mellem forhjulene. Her havde den oprindelige Prinz 4 sin benzintank liggende.

Udover batteripakken er NSU’en teknisk set en lidt længere Audi A1 med brede skærme. Og hvorfor så det? Fordi Audi kan.

– Projektet gav vores lærlinge en chance for at arbejde frit med forskellige teknikker og materialer.

Reklameblok:


– Eksempelvis benyttede de sig udover den elektriske drivlinje også af 3D-print, en anden af fremtidens teknologi. Kulfiber – kendt fra motorsporten – blev også brugt til kølerhjelmen, forklarer lærlingenes ‘mester’ – Audis uddannelsesansvarlige Timo Engler.

 

 


Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er uddannet journalist, og så er han webredaktør på Boosted.dk. Han har skrevet professionelt om biler i over ni år. Har du en god historie eller et forslag til en artikel? Så skriv til bj@boosted.dk
Reklame:

Nyeste artikler

Reklame:

Motorsport

Læs også

Husk det nu

Reklame:

Har du læst?

Gratis artikler

Har du læst?