WTF?! Uskyldig Kadett sætter Nissan GT-R med 680 hk på plads

Okay, Kadett’en i venstre vognbane er ingen helt almindelig Kadett

Annonce

De store ballondæk på forakslen har nemlig et formål. De skal holde den gamle Opel Kadetts 740 hestekræfter i asfalten. Eller i hvert fald prøve på det.

LÆS OGSÅ: Rickards firecylindrede Volvo-motor yder 2.000 hk

I højre vognbane har vi derimod i Nissan GT-R’en en langt mere moderne bil og firehjulstræk. Men der er bare ikke så meget at gøre, når først chaufføren i Kadett’en ser de grønne lamper.

Artiklen fortsætter efter annoncen

GT-R’en har godt nok 680 hypper, men den står jo næsten stille.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler