Rullefelt sætter ild til Hellcat-bremser

Den store, 6.2-liters HEMI-V8 er for meget for dette rullefelt

Annonce

Det er veldokumenteret, at en af den vildeste biler på gaden i dag er Dodge Challenger SRT Hellcat. Og er navnet ikke overbevisende nok, så tjek denne video.

Hellcat’en blev nemlig tilsyneladende for meget for rullefeltet her. Først springer en af de stropper, som holder bilen nede.

LÆS OGSÅ: Miljøforkæmpere vil have stoppet fri hastighed på Autobahn

Artiklen fortsætter efter annoncen

Derfor antænder gnister den venstre bagbremse. Heldigvis reagerer nogen hurtigt og får kvælt ilden.

Spektakulært ser det ud, men vi tvivler på, at det løber op i en større værkstedsregning. Hvis overhovedet nogen.

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet