Hyundai bekræfter: Brintdrevet superbil skal bygges

Hyundai har været længe om at tage beslutningen – så længe at mærket skiftede mening undervejs flere gange – men nu kommer den brintdrevne superbil.

Annonce

Hyundai Vision N 74 bliver til virkelighed. Det sydkoreanske bilmærke har endelig taget beslutningen om at sætte den brintdrevne superbil i produktion.

Det blev bekræftet på mærkets årlige ‘Investor Day’, som netop har fundet sted.

Her kom det i øvrigt også frem, at Hyundai sådan helt generelt skifter kurs. I hvert fald når det kommer til elbiler. Også selvom Vision N 74 faktisk er en elbil.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Sydkoreanerne har det dog nok stadig som mål at bygge 2 millioner elbiler om året. Men man har ikke længere så travlt, at det er de ansattes eneste fokus. Tværtimod skal der nu også investeres massivt i hybridbiler. Læs mere om det her.

LÆS OGSÅ: Disse elbiler må trække mest og mindst på krogen

Tilbage til konceptbilen, der altså nu bliver til virkelighed. Der er – desværre – ikke så meget at sige endnu. For Hyundai har ikke villet bekræfte hverken motoropsætning eller andet om drivlinjen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Men da konceptet blev præsenteret i 2022, sagde sydkoreanerne, at det var med i alt 671 hestekræfter og 900 newtonmeter fra i alt to elmotorer. Siden er der dog sluppet en smule mere ud.

Tilbage i december 2023 forlød det, at Hyundai kun vil bygge 100 eksemplarer af bilen. 70 gadebiler og 30 til racerbanen. Noget tyder altså på, at det ikke bliver en bil, der kommer til at stå på ethvert gadehjørne.

Men at Hyundai i det hele taget vil bygge bilen, er noget af en sensation. Mærket har flere gange sendt både nuværende og tidligere chefer en tur i mediemøllen for at afkræfte al snak om bilen. Og alligevel sker der altså noget.

– Vi er Hyundai N. Vi laver ikke showbiler. Vi vil lave biler til børnene, til entusiasterne og det til en overkommelig pris. Også når det kommer til track day-egenskaber, fortalte den nu pensionerede Albert Biermann, som Hyundai hentede hos BMW M i 2014, til Carscoops.

Læs flere spændende nyheder fra og om bilernes verden lige her!

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet