Borgerforslag vil afskaffe 100 år gammel bilafgift

Energiafgiften på benzin og diesel fylder 100 år i 2027. Indtil videre er der kun 75 personer, der mener, den på afskaffes. Det viser et nyt borgerforslag.

Annonce

Et borgerforslag om at afskaffe energiafgiften på brændstoffer, når afgiften fylder 100 år i 2027, møder kun ganske lidt opbakning.

Det viser Folketingets hjemmeside for netop borgerforslag.

Afgiften, der også kaldes mineralolieafgiften, blev indført i 1927. Men det er kun 75 personer, der ønsker den afskaffet her 100 år senere.

Det er ellers et ganske gennemarbejdet borgerforslag, der lige nu har meget langt op til de 50.000 påkrævede underskrifter, hvis der skal være noget håb om at nå folktingssalen.

Annonce

Udover energiafgiften betales der nemlig både moms og CO2-afgift på brændstoffer i Danmark. Og det er slet ikke nødvendigvis. I hvert fald ikke for at leve op til EU-reglerne på området, lyder det borgerforslaget.

Hvis Energiafgiften afskaffes og CO2-afgiften til gengæld hæves til EU’s minimumsniveau, vil en liter benzin falde til 14,44 kroner. Og en liter diesel til 17,26 kroner.

Altså når man regner med prisniveauet fra september 2026.

Det svarer ifølge forslaget til at lægge de danske priser meget tæt opad gennemsnittet i EU.

Virkeligheden i dag er dog en helt anden. Ifølge Global Petrol Prices har Danmark den fjerdedyreste benzin i hele verden.

Borgerforslag om afgifter på benzin og diesel har det dog svært i Danmark.

Tidligere forsøg på at sænke afgiften til EU’s minimumsniveau fik godt nok 50.000 underskrifter, men faldt sammen fordi et flertal i Folketinget sagde nej.

Artiklen fortsætter efter dette:

Folkene bag forslaget om at afskaffe energiafgiften hæfter sig dog ved én ting; det er billigere for statskassen.

Samlet set er det anslået, at det vil koste 4,5 milliarder kroner at sige farvel til energiafgiften på diesel og benzin. Mens det vil koste 5,8 milliarder kroner om året også at pille ved momsen.

Annonce
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annoncelink

Spar på din bilforsikring:

Annonce

Altid gratis bilnyheder til dig

Annonce

Annonce for Payback

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Annonce

Bilnyheder

Annoncelink
Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Payback

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?

Annonce