Reklame:

Helligt sted for Tesla-ejere kører på diesel

Flere Tesla-klubber – ja, den slags findes – kører glædeligt til verdens største ladepark for elbiler. Men nu har en journalist afsløret grimme ‘diesel’-ridser i lakken. 

Det skal helst være så grønt som muligt. Og af mange anses The Harris Ranch, der ligger i Californien, som verdens største ladepark.

Der er 98 af Teslas superchargere på stedet. Men det sker, at ladestanderne må have hjælp med at skaffe strøm nok.

Artiklen fortsætter efter reklameblokken:

Artiklen fortsætter her:

Lige bag ved ladeparken, sådan set placeret bag en Shell-station, er der opsat en mindre dieselgenerator, hvis eneste formål er at lave strøm, når Superchargerne har behov for det.

Det skriver mediet SF Gate.

Nyheden er dog ikke så ny igen. Allerede i maj 2015 afslørede journalisten Edward Niedermeyer, at Tesla sætter dieselgeneratorer op for at tage noget af presset fra Supercharger-netværket.

I det hele taget er der dukket nogle grimme fortællinger om op Tesla på det seneste. Bl.a. forlyder det nu, at Tesla dækker over grumsomme forhold på mærkets giga factory i udkanten af Berlin. Læs mere om det her.

Artiklen fortsætter efter reklameblokken:

Artiklen fortsætter her:

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er uddannet journalist, og så er han webredaktør på Boosted.dk. Han har skrevet professionelt om biler i over ni år. Har du en god historie eller et forslag til en artikel? Så skriv til bj@boosted.dk
Reklame:

Nyeste artikler

Reklame:

Motorsport

Læs også

Husk det nu

Reklame:

Har du læst?

Gratis artikler

Har du læst?