Le Mans-hold giver helt op

Efter at have kørt med i verdens hårdeste 24-timers løb i tre sæsoner giver holdet nu helt op. 2023-udgaven af Le Mans blev det sidste for amerikanske Glickenhaus.

Annonce

Glickenhaus 007 har været til at kende. Men nu forsvinder den fra World Endurance Championship-serien og dermed også Le Mans-gridden.

Holdets grundlægger, den 73-årige James Glickenhaus, siger, at det er ved at løbe tør for penge.

Det skriver Motorsport.com.

Artiklen fortsætter efter annoncen

– Det giver ikke mening for os at stille op. For at være konkurrencedygtige er vi nødt til at udvikle bilen og kører med to af dem. Og det er ikke en opgave, et privathold kan løfte.

LÆS OGSÅ: Chok på vej – danske bilister skal igen forvente benzin til 20 kr. literen

– Den eneste mÃ¥de, vi kunne have gjort det pÃ¥, var sammen med en sponsor. Eller hvis en kunde ville have betalt for at køre vores bil, lyder det fra stifteren.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Men ingen af delene er altså lykkes James Glickenhaus. Havde han og holdet kørt med i Le Mans næste år, ville de da også skulle slås mod endnu flere fabrikshold.

Både Porsche, Peugeot, Ferrari, Lamborghini, BMW og mange flere fabrikstøttede står på spring for at slås om Le Mans-trofæet næste år.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler