45-årig dømt for fuskerkørsel – får bøde på 145.000 kr.

En 45-årig mand har nu fået rettens ord for, at han fuskede, da han som vognmand kørte for fremmed regning. 

Annonce

Tungvognscenter Syd, der hører under Sydøstjyllands Politi, kunne 22. maj 2022 slå til mod en 45-årige vognmandsvirksomhed. Vognmanden havde politiet forinden indledt en efterforskning imod, fordi man havde ham mistænkt for at køre for fremmede regning.

Mere specifikt mente politiet at vognmanden havde sendt 3 lastbiler ud at køre i en periode, og efterfølgende 4 lastbiler, det selvom virksomheden kun havde tilladelse fra Færdselsstyrelsen til at køre med 2 lastbiler.

Og det har både vognmanden og politiet nu rettens ord for rigtigheden af. Noget der koster den 45-årige mand en bøde på 175.000 kr.

Artiklen fortsætter efter annoncen

LÆS OGSÅ: Vred 42-årige trillede halvanden meter i lastbil – nu er han sigtet for kørsel uden førerret

Omvendt må politiet at forfølge selve virksomheden. Den er nemlig gået konkurs siden. Ifølge politiet har den 45-årige udbedt sig betænkningstid i forhold til en eventuel anke af dommen.

Vognmanden er dog ikke den eneste, der er kørt ind i massive bøder på de danske veje. Det skete eksempelvis også for en bare 18-årig ung mand. Faktisk var bøde næsten lige så stor. Læs mere om den sag her.

Artiklen fortsætter efter annoncen

 

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder