Klarer Euro 7 – BMW lover at bygge V12-motorer efter 2030

Den tidligere chef hos det BMW-ejede Rolls-Royce lovede at lægge motoren i graven. Men nu vender BMW og freder V12-motoren efter 2030.

Annonce

BMW store 6,75-liters V12-motor skal ingen steder.

Heller ikke selvom den tidligere Rolls-Royce-direktør Torsten Müller-Ötvös lovede at gøre mærket helt elektrisk senest i 2030.

Hans afløser på posten Chris Brownridge siger nemlig omvendt, at det ikke kommer til at ske. Tværtimod lover Brownridge, at holde V12-motoren i live.

Artiklen fortsætter efter annoncen

N74-motoren, der blev en del af Rolls-Royces modelprogram i 2008, skal altså med ind i det næste årti, fordi der alligevel ikke er nogen plan om kun at bygge elbiler.

– For hver kunde, der elsker elbilen, er der én, der ikke gør.

– Vi er klar over, at nogle kunder hellere vil have en V12-motor. V12’eren er en del af vores historie, siger Brownridge til The Times.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Flere af de helt dyre bilmærker har heller ikke travlt med at lægge de store motorer i graven. I hvert fald ikke længere.

Senest har Bentley meldt ud, at man alligevel ikke kan undvære de 12 cylindre. Ligesom Mercedes har sagt, at V12-motoren overlever i Maybach-serien af modeller.

Udmeldingen kommer på et tidspunkt, hvor snart sagt alle bilmærker og koncerner melder ud, at de styrtbløder penge.

Læs videre efter annoncerne

Det er især elbilerne, der trækker på de økonomiske muskler. Honda og Sony har lagt deres fælles elbil Afeela 1 i graven efter et gigantisk tab på mere end 2 milliarder kroner.

Og det allerede før bilen overhovedet kom på gaden. Hvilket var tæt på. Indtil aflysningen af Afeela 1 havde Sony Honda Mobility Inc. gang i en pre-produktion af biler.

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet