Efter et dramatisk salgskollaps står det klart, at Maserati vil have hjælp fra kinesiske bilmærker som Huawei og JAC til at udvikle to nye elbiler.
Det traditionsrige italienske luksusmærke er i dyb krise, hvorfor Maserati vil have hjælp fra kinesiske bilmærker til at redde det katastrofale bilsalg.
I Danmark er der blot indregistreret ti nye modeller i årets første otte måneder, mens situationen er endnu mere dyster i lige på den anden side af Øresund.
Her er der kun solgt to nye biler i hele 2026, mens det i hele 2025 kun blev til ni nye biler.
På globalt plan er salgstallene blevet halveret på rekordtid, og det truer nu det hæderkronede bilmærke på livet, selvom Stellantis fler gange har forsøgt at understrege, at Maserati ikke er til salg.
Ikke officielt i hvert fald.
For at dæmme op for det frie fald planlægger italienerne at udvikle to helt nye elbiler i tæt partnerskab med teknologigiganten Huawei og bilkoncernen JAC Motors.
Hverken Huawei eller JAC Motors er dog blandt dem, som tidligere åbnet har udtryk interesse for netop Maserati.
Planlægger kinesisk joint venture
Ifølge det kinesiske medie Future Cars Daily etableres der et såkaldt joint ventyre med en klar arbejdsdeling mellem de tre parter.
Huawei skal lever software, herunder køreassistentsystemer og den elektriske drivlinje.
JAC Motors tager sig af alt andet produktion, mens italienerne selv skal stå design og forhandlernettet.
Første fase af projektet omfatter en mellemstor elektrisk SUV og en stor elektrisk GT i stil med GranTurismo-modellen.
På det kinesiske skal modellerne angiveligt sælges under Maextro-navnet, mens de i resten af verden rulles ud med Maseratis trefork-logo.
Karosserier bygges i Kina og færdiggøres i Italien
Bilerne vil blive udviklet i Kina, men samlet i Italien.
Planen er, at JAC skal fremstille karosserierne i Hefei, hvorefter de sendes til Italien til endelig samling.
Derhjemme kan Maserati lægge interiøret i bilerne og kalibrere chassiset for at drage fordel af den billigere produktion i Kina men samtidig bevarer en række arbejdspladser i Italien.
Stellantis’ nu knap så nye administrerende direktør, Antonio Filosa, har tidligere sagt, at eksterne partnere kan være nødvendige for at sikre Maseratis fremtid, uden at gruppen behøver at sælge mærket.
Nu ser det ud til, at løsningen bliver et samarbejde, hvor den klassiske italienske sportsvognsproducent læner sig op ad kinesisk teknologi og produktion.
