Reklame:

Organisation: “Det er farligere at eje denne lille Mitsubishi end en stor muskelbil”

Nonprofit-organisationen hævder, at muskelbilens historie og markedsføring forherliger aggressiv kørsel som fører til flere dødsulykker.  

Muskelbiler er farlige, og de udgør en dødelig trussel for deres ejer.

Det hævder den amerikanske nonprofit-organisation Insurance Institute for Highway Safety – IIHS – i hvert fald at kunne ud fra deres data.

Artiklen fortsætter efter reklameblokken:

Artiklen fortsætter her:

Hvert tredje år indsamler og udgiver organisationen data om dødsulykker på vejene i USA. For første gange nogensinde er ulykkerne også fordelt på bilmærker og modeller.

Og det er altså på den måde, at IIHS er kommet frem til, at ejere af muskelbiler er en udsat gruppe i trafikken.

LÆS OGSÅ: Bilmærke insisterer på ikke at være dødt – bygger bare ikke biler længere

Af de 21 biler, som fylder mest i de seneste ulykkesstatistikkerne, er de seks af dem såkaldte muskelbiler.

Artiklen fortsætter efter reklameblokken:


Artiklen fortsætter her:

Blandt de køretøjer, som IIHS anser for mest dødbringende, er Chevrolet Camaro, Dodge Challenger og Charger og Ford Mustang. Altså nogle af markedets mest kendte bilmodeller.

Dodge-modellerne er også blandt de biler som ‘højst sandsynlig’ slår andre bilister ihjel’, siger IIHS.

– Muskelbilerne på denne liste tydeliggør, at et køretøjs image – og hvordan det markedsføres – kan være årsag til ulykker.

Reklameblok:


– Den rekordstore dødelighed tyder på, at muskelbilernes historie og markedsføring kan opmuntre bilisterne til at køre mere aggressivt, siger IIHS-direktør David Harkey i en pressemeddelelse.

Interessant nok påpeger samme undersøgelse, at der er 205 dødsulykker pr. million indregistrerede Mitsubishi Mirage i USA. Modellen findes også i Danmark – her hedder den Spacestar.

Det er flere dødsulykker, end der er registreret for både Dodge Challenger/Charger, Chevy Camaro og Ford Mustang-ejere.

Challenger kommer tættest på Mitsubishien med 154 ulykker pr. million indregistrerede biler.

 

 


Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er uddannet journalist, og så er han webredaktør på Boosted.dk. Han har skrevet professionelt om biler i over ni år. Har du en god historie eller et forslag til en artikel? Så skriv til bj@boosted.dk
Reklame:

Nyeste artikler

Reklame:

Motorsport

Læs også

Husk det nu

Reklame:

Har du læst?

Gratis artikler

Har du læst?