Nu har Fisker i Danmark også søgt konkursbeskyttelse

Problemerne for Fisker Inc. vokser. Nu meddeler firmaet, at samtlige datterselskaber også søger konkursbeskyttelse i USA.

Annonce

Fisker kører så meget på randen af konkurs, at man har søgt beskyttelse mod sine kreditorer via en såkaldt ‘chapter 11’ i USA.

I første omgang skrev Fisker, at det kun gjaldt selskabet i USA. Men nu viser det sig, at det gælder hele forretningen. Altså også den danske del.

Det oplyser bilmærket i en pressemeddelelse.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Først sagde Fisker ellers, at andre indenlandske og ikke-amerikanske datterselskaber “ikke var inkluderet i mærkets konkursbeskyttelses-ansøgning”.

LÆS OGSÅ: Tesla-ejer afsløret af ekskonen – skal betale 700.000 kroner

Allerede i forbindelse med den første melding om konkursbeskyttelsen meddelte Fisker, at man leder efter en køber til samtlige aktiver i selskabet. Disse kan ifølge den danske brancheanalytiker ikke dreje sig om meget andet end et lager af biler fra sidste års produktion.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Biler som endnu ikke er solgt. Biler Fisker i øvrigt forsøger at tilbyde til sine meget få tilbageværende ansatte for så lidt som 150.000 kroner. Læs mere om det her.

Fisker menes at have op mod 6.000 biler holde på lagre rundt omkring. Herunder er der planer og tegninger til yderligere tre biler, bl.a. en pickup med navnet Alaska, som Fisker ikke fik gang i.

En anden bil er den mindre SUV Fisker Pear, som efter planen skal lanceres med ‘gennemsigtige A-stolper’. Men firmaets situation gør det stærkt tvivlsomt, om bilen overhovedet når at blive til virkelighed.

Det er dog ikke alle, der tror, at Fisker går konkurs. Bl.a. havde en forhandler, der hævder at have solgt 35 Fisker Ocean siden 1. maj, i denne uge travlt med at forsikre om, at han ikke tror på en konkurs. Læs mere om det her.

Nu har Fisker i Danmark også søgt konkursbeskyttelse
Pear er en af de biler, Fisker drømte om at bygge. Nu ser det sort ud. Credit: Fisker

Læs flere spændende nyheder fra og om bilernes verden lige her!

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet