Annonce:

Danske bilister får 137 millioner kroner efter skandale-fejl

Igen i år må forsikringsfonden DFIM, der uddeler dagbøder til folk med uforsikrede køretøjer, bøde for deres fejl. Og det bliver rigtig dyrt.

Forsikringsfonden DFIM, der opkræver dagsgebyrer for uforsikrede køretøjer rundt om i landet, skal igen betale uhyggeligt store summer tilbage til bilister.

I 2023 fik danske bilister 55 millioner kr. tilbage. Penge som fonden ifølge direktøren ‘ved en fejl’ har opkrævet.

Det skriver TV Syd.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Nu skriver selvsamme medie, at forsikringsfonden igen må til lommerne. Denne gang skal der udbetales endnu flere penge for endnu en skandaløs fejl.

LÆS OGSÅ: Flere bilforhandlere havner på skamfuld dansk liste

Det er nemlig lykkedes DFIM at opkræve hele 137 millioner kroner på uberettiget vis. Det oplyser fonden selv i sin årsrapport for 2023.

Sara Brinks Larsen, der er direktør i DFIM, forsvarer sig med, at gebyrerne, som nu betales tilbage, er givet ‘korrekt’. Altså til folk der har kørt rundt uden den lovpligtige ansvarsforsikring.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Men at DFIM nu alligevel tilbagebetaler pengene på grund af ‘nogle ærgerlige procedurefejl’. Blandt andet har DFIM i flere tilfælde ikke haft grundlag for overhovedet at opkræve gebyrerne på statens vegne.

TV Syd har afdækket flere kritisable forhold og sager, som DFIM står bag, alligevel mener direktøren, at gebyrordningen, fonden står bag, er en succes.

Om det får nogen konsekvenser for Sara Brinks Larsen, at hun står i spidsen for et organ, der endnu engang dummer sig og belaster danske motorkøretøjsejere, melder historien ikke noget om.


Siden DFIM har kunnet opkræve dagsgebyrer for uforsikrede køretøjer, er antallet af den slags i Danmark dog faldet fra 50.000 til nu 10.000.

Læs flere spændende nyheder fra og om bilernes verden lige her!

Tak fordi du læste med. Har du set en fejl i artiklen? Så fortæl os det: bj@boosted.dk

Læs flere artikler efter annoncerne:

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er uddannet journalist og webredaktør på Boosted.dk. Han har skrevet professionelt om biler i over 11 år. Har du en god historie eller et forslag til en artikel? Skriv til bj@boosted.dk
Annonce:

Nyeste artikler

Annonce:

Motorsport

Annonce:

Læs også

Populære

Få vurderet din bil - gratis!

Auto Show Annonce

Nyheder til dig

Annonce:

Få gratis nyhedsbrev fra Boosted:

Noget er galt. Tjek venligst det udfyldte.
Tak for din tilmelding!

Flere populære artikler

Læs også