Billigt Kinamærke forlader Danmark efter et år

I 2025 kom det kinesiske bilmærke Navor til Danmark. Men et salg på 1.900 biler har ikke været nok. Nu trækker importøren stikket.

Annonce

Det kinesiske billigmærke Navor, der er en del af Seres-koncernen, trækker sig fra Danmark.

Det er ellers ikke mere end 15 måneder siden, at mærket slog sig ned her med pluginhybriden E5. Men nu er det hele altså slut igen.

Over for Hvilkenbil.dk bekræfter presseansvarlige hos importøren Wismo Group, Hanne Langsig Sørensen, at man ikke har planer om at hente flere Navor til landet.

Annonce

Importøren understreger dog, at man fortsætter med service. Ligesom der vil være adgang til reservedele. Forklaringen på tilbagetrækningen skal formentlig findes i plug-in hybrid-teknologi.

For selvom Navor E5 kostede ‘bare’ 230.000 kroner i Danmark, da den kom hertil, var den på grund af afgiftsreglerne et dyrt bekendtskab. I det hele taget er hybriderne trods tidligere års gigantsucceser på salgslisterne svære at få øje på, når salgslisterne løbes igennem.

Boosteds gennemgang af de foreløbig salgstal i 2026 viser, at plugin-hybriderne sad på bare 0,78 procent af markedet mellem 1. januar og 31. maj i år.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Af dem fik Navor solgt 266 biler. Men det er faktisk mere end både mærker som Seat og Honda. Mærket der ligeledes trods tidligere tiders succes nu lever et meget stille liv i Danmark.

Seres-koncernen, der i sig selv er et bilmærke, men også står bag det, der i Danmark kaldes Navor men andre steder hedder bl.a. Fengon og DFSK, har flere gange selv talt om en dansk lancering.

Det er dog aldrig blevet til noget. I hvert fald ikke endnu. Og nu er det altså slut med de ‘billige’ plugin-hybrider.

Artiklen fortsætter efter denne sektion:

I en dansk Facebook-gruppe for E5-ejere for den kortlivede Navor da også en hård medfart. Bl.a. skriver et gruppemedlem, at han har solgt bilen efter ganske kort tid, fordi den var og er alt for dyr, når det kommer til service.

Desuden mener det samme gruppemedlem, at der ‘hersker tvivl om (adgangen til, red.) reservedele og prisen på service’. Gruppemedlemmet har i stedet købt sig en Hyundai.

At adgangen til og prisen på reservedele til kinamærkerne kan være en udfordring er i sig selv hverken noget specfikt Navor-problem eller nyt.


Boosted har før kunnet fortælle, at noget så simpelt som et bagsæde kostede en bilists forsikringsselskab svimlende 600.000 kroner. Og det i en bil der er 150.000 kroner værd.

Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Redaktionen
Redaktionen
Redaktionen på Boosted.dk har arbejdet professionelt med biljournalistik siden 2013 og dækker dagligt nyheder, analyser og baggrundshistorier fra bilbranchen i Danmark og udlandet. Erfaringen spænder bredt og omfatter både klassiske biler, motorsport og den nyeste udvikling inden for elbiler, batteriteknologi og mobilitet.

Boosted har redaktionel tilstedeværelse i Årslev nær Odense og i Roskilde på Sjælland.

Har du en god historie til os? Skriv til [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?