Annonce

Italiensk politi sagsøger Alfa Romeo for elendige biler

Hos det italienske politi er man godt og grundigt træt af at køre rundt i elendige Alfa Romeo Tonale. Faktisk så træt, at det nu er endt i et søgsmål.

Alfa Romeo Tonale er kommet under skarp kritik i Italien. Den italienske militærpoliti Carabinieri er faktisk så trætte af bilerne, at mærket nu trækkes i retten.

Ifølge fagforeningen bag politiet har de nye Tonale-modeller mange og meget alvorlige fejl.

Særligt sikkerheden og bilernes evne til at håndtere dårlige veje bliver kritiseret heftigt.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Fagforeningen mener, at bilerne er svære at styre ved høje hastigheder. Hvilket er et problem, fordi bilerne skal kunne bruges til alt politiarbejde. Også udrykninger.

Politiet i Italien tog bilerne i brug i sommeren 2023. Men allerede kort efter begyndte betjentene at klage ret så markant.

Det skriver Motor1.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Alfa Romeo og Stellantis, som ejer mærket, har dog indtil nu blankt afvist kritikken.

Sagen er nu endt i retten i Rom. Her skal det vurderes, om bilerne lever op til de krav, der stilles til politiets udrykningskøretøjer.

Hvis Carabinieri vinder, vil de have ændret bilerne eller skiftet dem helt ud.

Mere efter videoen

Ifølge fagforeningens talsmand, Antonio Nicolosi, er det et spørgsmål om sikkerhed for betjentene, når de er på arbejde.

Han siger, at politifolkene ikke kan udføre deres arbejde på en betrykkende måde, sådan som det er nu med de mange Alfaer.

Politiets Alfa Romeo Tonale møder modstand

Bilmodellen Alfa Romeo Tonale, som Carabinieri råder over, er specialbygget. De er pansret, har et bur bagi og en 163 hestekræfters motor. Automatgear og politiradio er standard.

Men udstyret er ikke nok, mener politiet.

Ifølge Nicolosi er det ikke kun et spørgsmål om komfort. Det handler om at kunne reagere hurtigt og sikkert under pres.

Alfa Romeo har tidligere udtalt, at modellen er godkendt til brug i netop politiets række. Bilmærket peger på, at tusindvis af biler er solgt uden problemer. Ifølge Alfa Romeo er det faktisk kun politiet der har noget at klage over.

Mere efter annoncen

I retsdokumenterne nævnes konkrete problemer med affjedring, styretøj og bremser. Politiet mener, at de ikke kan stole på bilernes opførsel i skarpe sving og på ujævne veje.

Stellantis har svaret, at alle krav i kontrakten med ordensmagten var opfyldt, da bilerne blev leveret. De kalder anklagerne for ubegrundede og grundløse.

Mere efter annoncen

Ifølge koncernen leverer man til politienheder i flere lande uden at det har ført til klager.

Carabinieri kræver handling – Alfa Romeo afviser

Fagforeningen bag Carabinieri har gjort det klart, at sagen ikke stopper her. De kræver, at regeringen griber ind. En politistyrke skal ikke tvinges til at køre i biler, der opleves som farlige, lyder det.

– Vi stopper ikke, før der er sket en forandring. Det er de operationelle lederes ansvar at sikre, at vi har udstyr og køretøjer, der er sikre, siger Nicolosi.

Sagen har vakt opsigt i italienske medier. Mange italienske borgere bakker op om politiets krav. En del mener, at det er udtryk for et større problem med offentlige udbud og kontrakter.

Stellantis fastholder, at Tonale er blandt de mest moderne SUV’er i sin klasse. De henviser til, at modellen også sælges i Danmark og resten af Europa. Her har der endnu ikke været meldinger om samme type problemer.

Samtidig har Alfa Romeo haft travlt med at markedsføre Tonale som en ny æra for mærket. Bilen blev lanceret som en hybrid og skulle være både effektiv og dynamisk.

Har du en Alfa Romeo Tonale, og kan du genkende politiets kritik, hører vi på Boosted-redaktionen meget gerne fra dig. Det samme hvis du ikke kan genkende kritikken. Skriv til Bjørn på [email protected].

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er uddannet journalist og har skrevet professionelt om biler i over 11 år. Har du en god idé til en artikel? Så skriv til [email protected]
Responsiv Iframe
Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Flere populære artikler