Disse Kia vil folk stadig stjæle om 16 år, viser studie

Et nyt amerikansk studie har afsløret, at de såkaldte “Kia boys” der med usb-nøgle stjæler sårbare Kia-modeller i dag, og så vil kunne gøre det om 16 år.

Annonce

16 år er lang tid, men det får ikke de såkaldte ‘Kia boys’ til at gå i glemmebogen.

I august 2022 kunne Boosted fortælle, hvordan burger på det sociale medie TikTok opfordrede hinanden til at stjæle en række Kia-modeller, fordi det er nærmest uhyggeligt nemt.

Siden er tyverierne fortsat. Og nu viser en ny undersøgelse fra University of California, at det ikke vil ændre sig inden for de næste mange år.

Faktisk regner forskerne bag undersøgelsen med, at bilerne stadig vil blive stjålet i samme omfang som i dag frem mod i hvert fald 2042. Altså om 16 år.

Annonce

Herefter vil tyverierne aftage en smule. Men hvis der til den tid er sårbare Kiaer på vejene, vil bilerne også blevet stjålet af folk med mindre god intensioner ind i 2050’erne.

Til den tid vil det dog være småt med tyverier. Forskerne regner ganske enkelt ikke med, at ret mange af de Kiaer, der i dag kan stjæles ganske let, overhovedet er på vejene i 2050.

Da nyheden om de såkaldte Kia boys begyndte at sprede sig i 2022, spurgte vi her på Boosted den danske importør i Nellemann Automotive til problemet.

Men gennem Kias danske presseafdeling nægtede importøren at kende noget til sagen.

Kia i Danmark fortalte dog Boosted, at forklaringen på tyverierne muligvis skal findes i måden Kia laver sine biler på i USA.

Den er nemlig forskellig fra de biler, der sendes til Europa.

De fleste af de Kiaer, der stjæles i USA, er produceret mellem 2011 og 2021. Det var i en periode hvor bilmærket ikke udstyrede sine amerikanske modeller med elektronisk startsspærre.

Artiklen fortsætter efter dette:

Annonce
Kasper Erling
Kasper Erling
Kasper Erling er ansvarshavende redaktør og ejer af Boosted.dk. Han er en erfaren motorjournalist med mere end 20 år i bilbranchen, hvor han har skrevet om nye biler, bilindustrien og bilmarkedets udvikling for førende dagblade og magasiner.

Opvokset i den lille by Asnæs i Odsherred, hvor interessen for biler blev grundlagt tidligt, da hans far var Volvo-forhandler. I dag bor Kasper i Roskilde med sin kone og deres to store børn. I indkørslen står der en Mercedes GLA, en ældre Volvo C70 og en Porsche 911 C4S.

Mail: [email protected]
Annonce:

Altid gratis bilnyheder til dig

Annonce

Annonce for Payback

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Payback

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?

Annonce