Koenigsegg Jesko er verdens hurtigste bil fra 0 til 400 km/t

Fra 0 til 400 km/t og tilbage igen er Koenigsegg Jesko verdens hurtigste bil. Rekorden er dog kun én af dem, svenskerne har slået.

Annonce

Koenigsegg Jesko er verdens hurtigste bil fra 0 til 400 km/t og tilbage igen.

Det ligger fast efter, at Koenigsegg slap bilen løs på asfalten ved Örebro Lufthavn. Turen fra 0 til 400 km/t og tilbage igen tog 27,89 sekunder.

0,98 sekunder hurtigere end den rekord Koenigsegg Regera satte for år tilbage i Nevadas ørken. Faktisk har Koenigsegg også kørt sig til hastighedsrekorder i Danmark. Læs mere om det her.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Lige knap lyder måske ikke af meget, men i bilernes verden er det evigheder. Efter gennemløbet i lufthavnen kan det svenske bilmærke tilmed kalde sig indehaver af endnu flere verdensrekorder.

LÆS OGSÅ: Små sko? Politiet sigter passager for ‘hilsen’

– Fordi det er en stor præstationsudfordring på meget kort tid, er der ingen anden test som denne. Det gør det spændende, siger Koenigsegg i en pressemeddelelse.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Koenigsegg Jesko er også den hurtigste serieproducerede bil fra 0 til 400 km/t. Det tog testkører Markus Lundh 18,82 sekunder at piske den hastighed ud af bilen.

For at nå de hastigheder får Markus Lundh ikke noget specielt at køre i. Altså ikke andet end det, Koenigsegg i forvejen leverer til sine kunder.

I Jeskoens tilfælde betyder det en bil med 5-liters twinturbo V8-motor, der yder 1.625 hestekræfter på E85-bioetanol.

– Det er en helt anden bil, der er ingen batterier i denne bil udover 12 volt. Det er en V8-motor med 1600 hestekræfter, der kører på vedvarende E85-brændstof. Den har vores LST 9-trins gearkasse.

– Dette er udgaven med lavt downforce, så der er en fordel fra nul til 400 km/t, men den har ingen aktiv aero eller downforce ved opbremsning, men alligevel formåede vi at slå vores egne rekorder, siger Christian von Koenigsegg.

Nu går svenskerne efter at køre hurtigt. Altså forbi de 447 km/t som stadig er tophastigheds-rekorden for en serieproduceret bil.


Den sidder de selv på med Agera RS. For at nå der til handler det om at få godkendt dækkene til det. Noget fabrikken dog forventer sker inden for den nærmeste fremtid.

Læs flere spændende nyheder fra og om bilernes verden lige her!

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet