Kinesisk bilmærke lukker i Europa – fyrer alle ansatte

Kinesiske Great Wall Motors pakker sit europæiske hovedkontor i München, Tyskland, ned og fyrer 100 ansatte. Den tilbageværende forretning skal klares fra Kina.

Annonce

Imens Aiways forsøger at redde forretningen ved at flytte ud af Kina, kører Great Wall Motors i den stik modsatte retning.

Koncernen, der består af flere bilmærker, opgiver nu at drive et europæisk hovedkontor. Ifølge tyske Manager Magazin lukker Great Wall Motors hovedkontoret ned og fyrer i den ombæring 100 ansatte.

Manager Magazin baserer historien på en række ‘insider-kilder’. Men det betyder ikke, at Great Wall forsvinder helt ud af Europa.

Artiklen fortsætter efter annoncen

I lande, hvor bilmærket allerede har slået sig ned, såsom Sverige, Irland, England og Tyskland, vil man stadig ‘være til stede’.

LÆS OGSÅ: Topdirektør forlader kriseramt bilmærke midt i sparerunde

Det vides dog ikke, om det kun betyder servicering af eksisterende kunder, eller om Great Wall fortsat vil sælge biler på vores breddegrader.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Ifølge det tyske medie dropper kinamærket dog en ellers planlagt udvidelse af forretningen, der inkluderede Østrig og Schweiz. Angiveligt var bilmærket så langt i den proces, at man allerede havde hyret nye chefer og menige ansatte. Men de får nu ikke et job alligevel.

Et exit fra Europa er dog ikke det eneste, Great Wall Motors kan fortælle om i disse dage. For nylig har bilmærket skruet ned for ellers storslåede ambitioner. Bl.a. vil mærket ikke længere sælge én million biler uden for Kina på fem år – nemlig i perioden mellem 2025 og 2030.

Mærket giver et ‘udfordrende’ marked skylden. Great Wall Motor selv vil ikke sige meget om tilbagetrækningen. Men folkene understreger, at mærket stadig vil leve op til sine forpligtelser på kontinentet, lyder det i en udtalelse.

Læs videre efter annoncerne

Læs flere spændende nyheder fra og om bilernes verden lige her!

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler