Classic Race genopstår i Jylland – kendis bliver direktør

Det bliver en lokalkendis, der sætter sig i direktørstolen, når Classic Race genopstår i Viborg. Første løb skulle allerede have været i år.

Annonce

Der gik en bølge af sorg gennem det danske bilmiljø, da Classic Race Aarhus meddelte, at man trak konkursstikket.

Siden har nogle vrede naboer til løbet forsøgt at få en millionerstatning ud af Aarhus Kommune, som havde lagt asfalt til løbet. Det fik de vrede typer dog ikke meget ud af. Læs mere om det her.

Og nu genopstår Classic Race i det jyske. Det kunne Boosted allerede fortælle om sidste år. Arrangementet, der nu skal køres i Viborg, måtte dog aflyses i år på grund af yderligere modstand. Læs mere om det her.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Men den skulle være god nok. Folkene bag Classic Race har endda fundet en løbsdirektør i Nils Holm, der indtil for nylig var en del af Latinerly i selv samme by.

LÆS OGSÅ: Nordjydes helt nye Fisker har tabt mindst 200.000 kr. i værdi

Det skriver Viborg Folkeblad.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Nu mener Classic Race af samme grund at have nok på plads til at kunne sætte en dato for det klassiske motorløb. Det bliver i weekenden den 23.-25. maj 2025.

I København, hvor der fortsat køres Classic Race, går arrangørerne dog heller ikke fri for kritik fra sure naboer. Det gælder også selvom løbet er lovligt og planlagt med kommunens velsignelse.

En af dem, der absolut ikke kan se meningen med løbet i København, er Jakob Poulsen. Han er nabo til løbet og brokkede sig sidste år til TV2 Kosmopol.

Læs videre efter annoncerne

– Man kan ikke være her i området. Man kan slet ikke sidde ude, hverken på sin altan eller her på græsset, lød det.

Og Jakob Poulsen er ikke alene. Både SF, Enhedslisten og Alternativet strittede imod, da man på Københavns Rådhus stemte om at forhåndsgodkende racerløbet.

Læs flere spændende nyheder fra og om bilernes verden lige her!

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler