Danmarks næstmest populære bil taget for vanvidskørsel

Der var alt for meget fart på, da en 29-årig mand onsdag aften måtte aflevere sin Tesla Model 3 til politiet, der tog ham i en 50-zone.

Annonce

En 29-årig mand måtte onsdag aften aflevere sin Tesla Model 3 til Københavns Politi, der stod klar ved Lautrup Kaj på Østerbro i hovedstaden.

Manden kørte nemlig 115 km/t i en 50-zone. Mere end rigeligt til at politiet kunne sigte ham for vanvidskørsel og tage bilen.

Det skriver politikredsen på det sociale medie X.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Travlt med at lange bøder ud til bilister havde man også i Syd- og Sønderjyllands politikreds tidligere på dagen. Her stod ordensmagten klar på strækningen mellem Jels og Øster Linnet i Sønderjylland.

LÆS OGSÅ: Svenskere hævder at have løst elbilens største udfordring

Eller det vil sige, at man havde stillet en fotovogn op på stedet. Hele 104 bilister blev blitzet. 26 af dem fik klip i kørekortet. Værst gik det for tre bilister i personbiler og en lastbilchauffør. Alle fire står nemlig til betingede frakendelser.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det er i øvrigt ikke første gang, at politiet tager en Tesla i forbindelse med sager om vanvidskørsel. En 60-årig mand undskyldte sig tilbage i marts med, at han var ved at komme for sent til en badminton-aftale, og at han derfor gav sin Model Y ekstra gas i en byzone. Det er den bil, der er afbilledet øverst i denne artikel. Læs mere om den konkrete sag her.

Andre Tesla Model 3-ejere har også måttet aflevere deres biler til politiet. Det skete bl.a. for en kvinde, fordi hun havde lånt sin bil ud til hendes bare 18-årige søn. Politiet var dog hele to måneder om at hente bilen tilbage i april måned.

Læs flere spændende nyheder fra og om bilernes verden lige her

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder