Volvo stopper salget af elbilen EX90 i Canada efter bare 143 biler. Årsagen har dog ikke som sådan noget med bilen at gøre.
Volvo EX90 blev lanceret med en del fejl og mangler. Og til den internationale pressepræsentation måtte bilerne startes af teknikere med computere.
Siden kom det frem, at Volvo smed samarbejdspartneren med modellens største party-trick, den såkaldte LiDar-sensor, på porten.
Og nu er modellen så igen kommet i stormvejr – dog ikke på grund af selve bilen. Men dens produktionssted.
Det handler om toldkrigen mellem USA og Canada.
Konflikten mellem de to nordamerikanske lande betyder, at Volvo efter bare 143 biler i Canada stopper salget igen.
Det skriver Motor Illustrated.
Ifølge mediet giver Volvo op, fordi biler fra USA pålægges 25 procent told i Canada. EX90 bygges på mærkets fabrik i South Carolina.
Straftolden betyder, at EX90 nu koster fra 113.700 canadiske dollar svarende til 525.000 danske kroner. Og det er altså noget, Volvo vurderer, at kunderne ikke gider.
Til sammenligning koster bilen herhjemme – hvor den heller ikke er noget hit på salgslisterne med bare 280 biler i løbet af 2025 – fra 721.000 kroner.
For Volvo selv har EX90 været et problembarn. Så meget at den tekniske direktør gik i medierne for at forklare, at mærket i en periode på flere år havde haft alt for mange fejl, men at de nu ville opdatere bilen, så der ikke skulle være mere at komme efter.
– Jeg vil gerne undskylde over for dem, der har mistet tilliden til vores produkter. Vi arbejder hårdt på at genvinde den tillid, sagde Anders Bell, Volvos tekniske chef, tilbage i oktober.


