Annonce

Japans premiereminister afsløret som kæmpe bilentusiast

Japans første kvindelige premiereminister er en ægte bilentusiast. Længe før hun kom til magten købte hun sig en hvid Toyota Supra Mk.3, som hun har haft fra ny.

Annonce

Japans premiereminister er ikke bare landets første kvinde af slagsen. Hun er også en kæmpe bilentusiast.

Sanae Takaichi, som hun hedder, kunne først i en alder af 30 købe en fabriksny bil. Men hvilken én. Valget faldt på en hvid Toyota Supra Mk. 3.

Bilen har hun haft siden 1991, og selvom det ikke er blevet til så mange kilometer siden 2020, den har faktisk stået afmeldt lige siden, ejer Sanae Takaichi.

Annonce

I dag står bilen hos den forhandler, som dengang i 1991 solgte hende bilen. Dog uden at bilen har skiftet ejer. Bilen står i øvrigt stadig i sin Pearl Mica-hvid. Ligesom der ikke er ændret på den bordeauxrøde læderstue.

Det samme gælder den 2,5-liters rækkesekser med automatgear og 275 hestekræfter. Nuvel, set med 2026-briller er sådan en Supra ingen raket.

Men i begyndelsen af 90’erne har Takaichi kunnet følge med og køre fra det meste i trafikken. I dag kan hendes hvide Supra ses i bilforhandlerens lille museum.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Her har et lille hold mekanikere frivilligt gået og sat bilen i stand. Tiden som hverdagsvogn er nok for længst forbi. Men derfor kan nu sagtens beundre andre for god smag.

Bilentusiaster findes omvendt næppe i den nyvalgte S-SF-R-M-regering herhjemme. Tværtimod tyder meget på, som Boosted også kunne fortælle, at der er kilometerafgifter på vej.

Beregninger viser, at staten kan tjene op mod 33 milliarder kroner på at lade danskerne betale den form for afgifter hvert eneste år. Ordningen vil dog betyde, at tur fra Aarhus til Herning koster 157 kroner i rene afgifter.

Artiklen fortsætter efter dette:

Og det er kun den éne vej.

En ting, som japanerne må leve med, er dog næppe på den danske regerings bord. Japanske bilejere skal nemlig bevise, at de har adgang til en p-plads, før de overhovedet kan blive registeret som bilejere.

Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Annonce
Redaktionen
Redaktionen
Redaktionen på Boosted.dk har arbejdet professionelt med biljournalistik siden 2013 og dækker dagligt nyheder, analyser og baggrundshistorier fra bilbranchen i Danmark og udlandet. Erfaringen spænder bredt og omfatter både klassiske biler, motorsport og den nyeste udvikling inden for elbiler, batteriteknologi og mobilitet.

Boosted har redaktionel tilstedeværelse i Årslev nær Odense og i Roskilde på Sjælland.

Har du en god historie til os? Skriv til [email protected]
Annonce-link:
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?