Honda: Mean Mower II skal ramme 241 km/t

Honda satser benhårdt på, at Mean Mower II bliver verden vildeste havetraktor

Annonce

Tilbage i 2014 kørte en Honda-haveraktor med en 1.000 cc motorcykelmotor 187,6 km/t. Nok til titlen som verdens hurtigste havetraktor – men det varede ikke længe, før nogle svenskere spurtede fremad med 215 kilometer i timen pÃ¥ en anden haveraket.

Og det vil Honda ikke finde sig i, derfor har japanerne nu sat ord pÃ¥, hvor hurtig en ‘havehævner’ de har planer om. Nu skal verdens hurtigste haveraktor i hvert fald kunne køre 241 kilometer i timen, fortæller Honda om det gale projekt.

LÆS OGSÅ: OTTE MISTER KØREKORTET EFTER STRIBEN-TRÆF

Artiklen fortsætter efter annoncen

En hastighed japanerne nu jagter med motoren fra en Fireblade SP superbike med 999 kubik. Den gale haveraktor, der yder 190 hestekræfter og vejer så godt som ingenting, har allerede haft sin opvisningsdebut på sidste års Goodwood Festival of Speed.

Nu venter vi bare på tophastigheden

 

Artiklen fortsætter efter annoncen

 

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler