Haas indrømmer skyld i kæmpe Kevin Magnussen-fejl

Kevin Magnussen kæmper for sin fremtid i Formel 1. Men danskerens kørsel under grandprixet i Italien har gjort indtryk, indrømmer teamchef Ayao Komatsu.

Annonce

Nico Hulkenberg har allerede fortalt Haas og alle andre, at han fra næste sæson er Sauber-kører. Den nuværende holdkammerat Kevin Magnussens fremtid er derimod ikke afklaret.

I hvert fald ikke endnu. Ikke officielt altså. Men den eneste dansker med et fast sæde i Formel 1 har alligevel gjort indtryk på Haas-ledelsen.

Det måtte teamchef Ayao Komatsu indrømme efter weekendens løb på Imola-banen. Det såkaldte Emilia-Romagna grand prix.

Artiklen fortsætter efter annoncen

– Jeg kan ikke sige så meget. Men jo, selvfølgelig er han nødt til at præstere. Men så igen – en kørsel som denne (på Imola-banen, red.) var meget, meget imponerende. Nu skal Kevin kunne få en hel weekend til at hænge sammen.

LÆS OGSÅ: Nye tal: Elbiler ruster lige så meget som fossilbiler

Komatsu er dog også klar til at komme danskeren i møde. For det var holdets strategiske fejl, der kostede K-Mag en point-givende placering i løbet.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Danskeren endte på en 12. plads, men det var Haas’ fejl, at han ikke endte på den 10. og sidste plads i løbet med point.

– Kevin begyndte løbet blandt de bagerste, havde en god start og fornuftig fart på medium-dæk. Vi kørte langt og kiggede på distancen til Zhou Guanyu (Sauber, red.). Men vi begik en fejl med pitstop-omgangen.

– Jeg er overbevist om, at vi kunne have fået 10. pladsen. Særligt med Kevin. Men vi kom en omgang for sent og ud bag ved Zhou. Det skulle ikke være sket, lyder det fra teamchefen ifølge Speed City Boardcasting.

Læs videre efter annoncerne

Men selv hvis Kevin Magnussens sæde hos Haas er i fare, vil Ayao Komatsu ikke sige noget om, hvem Haas ellers måtte tale med af kørere. Men sikkert er det, at der skal mindst ét nyt ansigt til i garagen i 2025.

Læs flere spændende nyheder fra og om bilernes verden lige her!

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder