Elektrisk superbil til millioner skrottes: 0 kunder vil den

Pagani skrotter planerne om en elektriske Utopia efter 0 kunder viste interesse. Nu satser italianerne udelukkende på V12-motoren fra Mercedes-AMG.

Annonce

Italienske Pagani dropper nu alle planer om en elektrisk superbil.

Mærket havde ellers udviklet en prototype af den det seneste skud på modelprogrammet Utopia med elmotor.

Men da den blev præsenteret, var interessen lig nul. Ingen kunder eller forhandlere ønskede en elektrisk Pagani.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det bekræfter Paganis PR-chef, Sebastian Berridi, over for CarBuzz.

Pagani er verdenskendt for sine ekstreme biler med V12-motorer fra Mercedes-AMG. Da udviklingen af den seneste model, Utopia, begyndte for otte år siden, var planen dog en anden.

Et dedikeret hold på fabrikken arbejdede fuldtid på en fuldt elektrisk udgave, som skulle sælges side om side med en benzinudgave.

Artiklen fortsætter efter annoncen

– Ideen var at lancere en elektrisk Utopia og en version med forbrændingsmotor, fortæller Sebastian Berridi.

Pagani ville egentlig gøre som Alfa Romeo. Stellantis-mærket tilbyder deres 33 Stradale med både V6-motor og en elektrisk drivlinje.

Men den plan faldt hurtigt til jorden for Pagani.

Læs videre efter annoncerne

– Vi viste konceptet til vores forhandlere og kunder, men ingen viste interesse. Vi er en familieejet virksomhed, så vi måtte stoppe med at producere batteridrevne biler, erkender Berridi.

V12-motorens fremtid sikret indtil mindst 2032

Resultatet blev, at Pagani Utopia, som Boosted også har kunnet fortælle før, udelukkende blev til virkelighed med benzinmotor.

En 6-liters V12-motor med dobbelte turboer fra Mercedes-AMG. Motoren yder 852 hestekræfter og 1.100 Nm. Kunderne fik præcis, hvad de ønskede sig.

En hybridløsning blev også overvejet, men hurtigt droppet igen. Pagani mente, at teknologien var for kompliceret og ikke moden nok på det tidspunkt.

Mere efter annoncen

Dermed er Paganis fremtid fortsat tæt knyttet til den store V12-motor. EU’s plan om at forbyde salg af nye biler med forbrændingsmotor efter 2035 bekymrer tilsyneladende ikke italienerne.

Ifølge Pagani er der ingen umiddelbar grund til panik. Aftalen med Mercedes-AMG om levering af V12-motorer er solid.

– AMG har godkendt motoren til brug indtil 2030 i Europa og 2032 i Californien, og vi er sikre på, at godkendelsen vil blive forlænget, forklarer Sebastian Berridi.

Mercedes kæmper også med at forstå sine kunder

Pagani er ikke det eneste bilmærker, der har problemer med at tale elbilens sag over for sine kunder.

Mere efter annoncen

Selv den rekordhurtige Rimac Nevera er endnu ikke udsolgt. Selvom der kun bygges 150 eksemplarer.

Mange mener, at elbiler mangler den sjæl og lyd, som en V12-motor giver. Samtidig er de ofte tungere. Grundlægger Mate Rimac har endda erkendt, at kunderne ikke rigtig gider elbiler længere.

Kunder i det dyreste segment efterspørger simpelthen ikke elbiler. Den tendens ses også hos Paganis motorleverandør, Mercedes.

Som Boosted tidligere har fortalt, har Mercedes haft store problemer med salget af den firecylindrede C 63 AMG.

Kunderne har ikke taget godt imod den lille motor i en så ikonisk model.

Derfor har Mercedes nu bekræftet, at V8-motoren vender tilbage i den kommende generation af C-Klassen.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder