Elbilernes vækst falder markant i 2026

Salget af elbiler ventes at gå langsommere i 2026 på verdensplan. BloombergNEF forudser en vækst på kun 12 procent mod sidste års 23 procent.

Annonce

Salget af elbiler ventes at gå langsommere i 2026, da den globale bilindustri rammer en uventet mur.

Efter flere år med større vækst forudser analysefirmaet BloombergNEF nu en markant opbremsning i tempoet.

Mens markedet i 2025 voksede med hele 23 procent, forventes væksten i år kun at lande på omkring 12 procent.

Artiklen fortsætter efter dette:

Det betyder dog ikke, at elbilernes fremmarch stopper helt. Der forventes stadig et salg på cirka 24,3 millioner elbiler og plug-in hybrider på globalt plan.

Men de gyldne tider, hvor salgstallene fordoblede sig næsten hvert år, er forbi. Årsagen skal findes i en kombination af politisk tøven og ændrede støtteordninger.

I Europa er der opstået tvivl om den hurtige udfasning af benzin- og dieselmotorer, hvilket gør køberne usikre. EU har helt droppet et forbud mod forbrændingsmotoren i 2035.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Samtidig har Kina, der er verdens største marked, skåret kraftigt i de statslige tilskud til nye elbilister.

I USA har et politisk og økonomisk skifte også lagt en dæmper på lysten til at skifte til elbiler. De høje renter gør det sværere for almindelige familier at finansiere de dyre biler.

Mange bilmærker reagerer nu ved at skrue op for produktionen af hybridbiler igen. Ford siger endda, at man under den tidligere regering blev tvunget til at bygge elbiler.

Nye afgifter og billigere modeller i 2026… måske

Annoncer:

Herhjemme ser billedet en smule anderledes ud takket være politiske aftaler.

Finansloven for 2026 har aflyst de største afgiftsstigninger, som ellers skulle have ramt ved årsskiftet.

Det holder hånden under det danske salg, selvom resten af verden bremser op.

Derudover lander der i år flere mindre og billigere elbiler hos de danske forhandlere. Modeller som den nye Volkswagen ID. Polo og Kia EV2 forventes at gøre teknologien tilgængelig for flere.


Men som Boosted også har kunnet fortælle, skal danskerne ikke forvente at få bilerne smidt i nakken. Tværtimod kan Volkswagen ikke levere bilerne til den love, lave pris.

Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Annonce
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen var journalist på Boosted.dk indtil 2025. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonce-link:
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Annonce for Auto Show

Bilnyheder

Annonce
Hot Wheels Stunt Show

Bilbranchen

Annonce
Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Annonce

Har du læst?