Efter lanceringen af elbilen Xiaomi SU7 er grundlægger Lei Juns formue vokset så eksplosivt, at han kan kalde sig verdens rigeste.
Xiaomi-grundlægger Lei Jun er nu Kinas rigeste mand.
Den nye status kommer efter en lanceringen af Xiaomi SU7. Den nye elbil har skabt en hidtil uset interesse på det kinesiske marked.
Ifølge kinesiske medier blev der solgt 200.000 biler på blot tre minutter. Efter en time nåede antallet af ordrer op på 289.000 biler.
Det betyder, at hele det næste års produktion allerede er udsolgt.
Den massive efterspørgsel fik da også en øjeblikkeligt på børsen. Xiaomis aktiekurs nåede et nyt rekordniveau, kort efter aktiehandlen åbnede fredag morgen lokal tid..
Det er den store stigning, som har gjort Lei Jun til den rigeste person i Kina.
Hans formue ifølge Forbes vokset med 231 milliarder danske kroner på bare ét år. I dag anslås det, at kineseren er små 300 milliarder værd.
Det er dog ikke første gang, at Lei Jun indtager den førsteplads. Tilbage i februar i år var han også Kinas rigeste mand. En post han dog kunne holde på i nogle timer.
Produktionspres og tidligere nedture
Trods den enorme succes står Xiaomi over for store udfordringer. Bil-dele af koncern slås i øjeblikket mod enorme produktionsbegrænsninger.
Xiaomi driver kun én fabrik i Beijing. Det er her, den første elbil, SU7, bliver bygget.
På grund af den store efterspørgsel har Xiaomi hævet sit leveringsmål. Målet for 2025 er nu hævet fra 300.000 til 350.000 biler.
Det mål bliver vanskeligt at nå med den nuværende produktionskapacitet på en enkelt fabrik.
Lei Juns formue har også vist sig at være sårbar. I marts måned faldt værdien af hans aktier markant. Det skete efter en alvorlig dødsulykke med en Xiaomi SU7.
Kineseren og den øvrige ledelse forsøgte også at snyde ejerne af netop SU7 for mere end 600 hestekræfter, hvilket skabte et ramaskrig mod fabrikken. Læs mere om det her.
Kampen om titlen som Kinas rigeste
Konkurrencen om at være Kinas rigeste er i øvrigt hård. Sidste år var det grundlæggeren af Nongfu Spring, som toppede listen over Kinas rigeste. Hans formue blev opgjort til cirka 353 milliarder danske kroner.
Lei Jun havde som nævnt i februar en kortvarig formue på, hvad der svarer til 473 milliarder danske kroner. Men mængden af penge svandt lige så hurtigt ind igen.
Hvad angår selve bilen, er den nye Xiaomi SU7 designet, så den ifølge kineserne er en direkte konkurrent til Tesla Model Y.
Xiaomi mener selv, at deres bil er større, stærkere og billigere end den verdensberømte Tesla. YU7 skulle også have en længere rækkevidde. Men det forbliver spekulation, da Xiaomi endnu ikke har kunnet bevise det.
Om den kinesiske aktie er rent luft, eller der rent faktisk er noget om det, er endnu alt for tidligt at stige noget om. Men kollapser værdien, vil det næppe overrasker nogen.
Alene i 2025 er flere især kinesiske mærker gået neden om og hjem i konkuser. Det er endda også sket for et tyske mærke med kinesiske ejere. Læs mere om det her.
Tak fordi du læste med. Har du set en fejl i artiklen? Så fortæl os det: [email protected]