Selvkørende Tesla forsøgte at drukne sin ejer

En selvkørende Tesla forsøgte at drukne sin ejer ved at køre ud i en sø om natten. Ejeren Daniel Milligan måtte gribe ind for at undgå en våd katastrofe.

Annonce

En selvkørende Tesla forsøgte at drukne sin ejer ved at køre ud i en sø.

Daniel Milligan, der er maskiningeniør og tidligere ansat hos SpaceX, fangede den livsfarlige hændelse på video.

En video som nu er delt på det sociale medie X, som Teslas direktør, Elon Musk, selv ejer.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Bilen kørte rundt med den nyeste version af Full Self-Driving (FSD), da den pludselig tog en forkert beslutning i mørket.

Det hele skete i Memphis, USA, hvor den selvkørende software forvekslede en bådrampe med en almindelig vej.

I stedet for at fortsætte mod den planlagte destination, drejede bilen målrettet mod vandet. Daniel Milligan blev tvunget til at træde hårdt på bremsen, da det gik op for ham, at bilen var ved at køre direkte ud i bølgerne.

Artiklen fortsætter efter annoncen

For at bevise, at det ikke blot var et engangstilfælde, gentog Daniel Milligan turen, da mørket faldt på dagen efter.

Videoen viser tydeligt, hvordan den selvkørende Tesla igen vælger bådrampen som den rette rute. Daniel Milligan joker med, at bilen måske var sur over manglende vask, men bag humøret ligger en alvorlig kritik af teknologien.

Mange brugere sammenligner nu videoen med den berømte scene fra tv-serien “The Office”.

Læs videre efter annoncerne

Her kører figuren Michael Scott sin bil i søen, fordi han følger sin GPS for bogstaveligt. Hos Tesla-ejeren var det dog ikke en komisk manuskriptfejl, men en reel svigt i bilens kunstige intelligens.

Daniel Milligan har efterfølgende delt sine data med både Tesla og vicedirektør for bilmærkets AI-afdeling, Ashok Elluswamy.

Milligan påpeger, at fejlen kun opstår om natten, hvilket tyder på problemer med kameraernes evne til at skelne vand fra asfalt i mørke.

Selvom Daniel Milligan stadig ser potentiale i systemet, understreger han, at det langtfra er fejlfrit endnu.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler