‘Røg’burgring: Det grønne helvede indhyllet i røg fra defekte biler

Annonce

En ny, meget røgfyldt uge på Nürburgring er måske kun lige begyndt

Når der er biler på det mest berømte asfalt i Tyskland – nemlig Nürburgring – er der altid mindst ét kamera lige i nærheden. Denne gang er de levende billeder fra ‘røgens ugen’ – og vi endda kun nået til onsdag.

Meget mere Volkswagen her

Artiklen fortsætter efter annoncen

Alligevel har både en Volkswagen Golf R og en Volvo V70 – dog af noget ældre dato – begge smidt deres turboer med massive røgslør som afskedssalut.

Volvo-ejeren fortæller dog, at V70’eren nåede rulle 500.000 kilometer, før turboen opgav livet – respekt.

SE BEGGE EPISODER HERUNDER

Artiklen fortsætter efter annoncen

https://www.youtube.com/watch?v=Tn4NMWugSmA

 

 

Gem
Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler