Nu fortryder Ford også – vil bygge hybridbiler igen

Ford indrømmer nu, at det var ‘for ambitiøst’ at sige farvel til forbrændingsmotoren. Nu påbegyndes udviklingen af nye hybridbiler.

Annonce

Ford må endnu engang bide i det sure æble. Først fortrød mærket offentligt målet om kun at sælge elbiler i Europa, og nu gælder det hybridbilerne.

Dem vil mærket nemlig holde fast i, selvom man sagde, at det altså skulle være helt slut med alt forbrændingsmotoriseret inden for EU senest i 2030.

– Jeg tror ikke, vi kan gå all in på noget, før vores kunder beslutter sig, for at de er all in, og det skrider frem med forskellige hastigheder rundt omkring i verden, siger Marin Gjaja, chief operating officer på Fords Model E-program, til Autocar.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Hybridbilerne har Ford ellers allerede sagt farvel til ved at tage livet af alt fra Mondeo til Fiesta. Et lille plaster på såret er Puma og Focus-modellerne. Men sidstnævnte går efter planen i graven allerede næste år.

LÆS OGSÅ: Her styrtdykker benzinprisen – danskere holder i lange køer

Meget tyder altså på, at Ford må begynde helt forfra med bilerne. Man har nemlig ikke noget at lægge de nye hybridmotorer i.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Tilbage står Ford uden den fabrik, der kunne have bygget de kommende hybridbiler. Mærket har nemlig solgt sin fabrik i den tyske by Saarlouis til en medicinalvirksomhed.

Ford i Danmark forsøgte dog i første omgang at sende sin pressechef i byen for at benægte historien over for Boosted. Læs mere om det her.

Omvendt er Ford ikke de eneste, som skynder sig tilbage til hybridbilen, fordi det er, hvad kunderne vil have. Genesis, der er Hyundais premium-mærke i USA, har for nylig gjort præcis det samme.

Og hos Mercedes skal der nu bruges 105 milliarder danske kroner på hybridteknologi. Volkswagen vil dog bruge endnu mere. Læs om det her.

Læs flere spændende nyheder fra og om bilernes verden lige her

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet