รstjyllands Politi er i den seneste tid blevet bestormet af bilejere, der mangler deres sidespejle, eller i nogle tilfรฆlde ‘bare’ glasset.
I ‘gamle dage’ var det bilradioer, sรฅ blev det lygter pรฅ dyre biler, og nu er det spejle. Biltyvene plager i disse dage isรฆr elbilejere rundt omkring i Danmark.
I den forbindelse offentliggรธr politiet nu en rรฆkke overvรฅgningsvideoer, som viser flere forskellige gerningsmรฆnd i fรฆrd med at stjรฆle sidespejle.
Det oplyser รstjyllands Politi i en pressemeddelse.
Tyverierne har vi fรธr omtalt her pรฅ Boosted. Det begyndte pรฅ den kรธbenhavnske vestegn, spredte sig til Nordsjรฆlland, og nu kan ingen bilejere fรธle sig sikre i egen indkรธrsel.
LรS OGSร : Toyota tester fossilbiler der trรฆkker CO2 ud af luften
Den danske Mercedes-importรธr har tidligere fortalt, at de glas, tyvene lรธber med, er sรฆrdeles vรฆrdifulde.
Det kan nemt lรธbe op i 3.000 til 4.000 kroner at erstatte de manglende glas. Og endnu dyrere bliver det, nรฅr hele sidespejlet er stjรฅlet.
Ordensmagten formoder, at der er tale om organiseret tyveri, hvor tyvene stjรฆler sidespejlene โpรฅ bestillingโ. I det nordsjรฆllandske har politikredsen kendt til problemstillingen i et halvt รฅrs tid.
Ordensmagten formoder, at der er tale om organiseret tyveri, hvor tyvene stjรฆler sidespejlene โpรฅ bestillingโ. Men nu frigiver รstjyllands Politi altsรฅ en rรฆkke videoer i hรฅbet om at komme en opklaring nรฆrmere.
– Vi har uden tvivl haft en decideret bรธlge af tyverier, hvor gerningsmรฆndene mรฅlrettet gรฅr efter sidespejle pรฅ de dyrere bilmรฆrker, som hver isรฆr har en vรฆrdi af flere tusinde kroner, siger vicepolitiinspektรธr hos รstjyllands Politi, Martin Frank Rasmussen.