Nissan taber over 3 milliarder kr. på 90 dage

Bilgiganten Nissan kæmper med et enormt milliardtab. Topchef Ivan Espinosa har iværksat redningsplanen Re:Nissan for at vende den negative udvikling.

Annonce

Bilgiganten Nissan har lidt et gigantisk tab. Det er ifølge bilmærkets ledelse dog bedre, end man havde regnet med.

Hele 3,5 milliarder kroner er gået på bare 90 dage mellem april og juni. Topchef Ivan Espinosa har derfor lanceret en redningsplan, der kaldes Re:Nissan.

De nedslående tal fremgår af selskabets seneste regnskab, der blev offentliggjort onsdag formiddag dansk tid.

Annonce

Oplysningerne er beregnet efter den metode, der også tager højde for koncernens forretninger i Kina.

Underskuddet er markant. Men det er dog mindre, end hvad både ledelsen selv og analytikere uden for virksomheden havde forventet.

Forbedringer i salget af forskellige bilmodeller og lavere faste omkostninger hjalp på resultatet. Men det var ikke nok til at undgå de røde tal på bundlinjen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Re:Nissan-plan skal redde økonomien

– Disse resultater tjener som en påmindelse om, hvor hurtigt vi skal handle med vores Re:Nissan-redningsplan, siger Nissans nye administrerende direktør, Ivan Espinosa, i en pressemeddelelse.

– Vi skal nu gå videre og hurtigere for at opnå rentabilitet, fortsætter han.

– Alle hos Nissan er samlet om at levere en genopretningsplan, der vil sikre en økonomisk bæredygtig fremtid.

Artiklen fortsætter efter denne sektion:

Planen er allerede i gang med at skære i omkostningerne. Alene i første kvartal er der sparet over 30 milliarder yen på faste omkostninger.

Det svarer til cirka 1,3 milliarder danske kroner.

Nissan optimerer også sin globale produktion. Det betyder blandt andet, at japanerne allerede har bestemt sig for at lukke 5 ud af 7 fabrikken.


Natten til onsdag bekræftede Nissan desuden, at man lukker mærkets første fabrik uden for Japan. Den ligger i Mexico.

Fremtiden er fortsat usikker

Nissan fastholder forventningerne til en omsætning på 12,5 billioner yen for hele regnskabsåret. Men usikkerheden er stor.

Selskabet melder, at det er svært at forudsige forretningsmiljøet. Derfor er forventningerne til driftsoverskud og nettoresultat trukket tilbage.

Forventningerne til andet kvartal er dystre. Her forventes et driftstab på 100 milliarder yen, eller 4,4 milliarder danske kroner. Samtidig forventes en negativ pengestrøm på 350 milliarder yen, eller 15,4 milliarder kroner.

Mere efter annoncen

Nissan er ikke den eneste bilproducent med økonomiske udfordringer. Hos mægtige Mercedes er man også presset på pengepungen.

I personbil-afdelingen har et fald i profitten kostet tyskerne 32 milliarder kroner i det første halvår af 2025.

Tilbage hos Nissan har den danske importør over for Boosted afvist, at forretningen i Danmark bliver ramt af de ellers globale nedskæringer.

Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?