Kia tilbagekalder 427.000 biler uden gear

Kia har fundet ud af, at endnu en model er ramt af en fejl, som gør bilerne i stand til at rulle væk, når gearvælgeren sættes i ‘P’.

Annonce

Kia har mere end svært med automatgearkasser i øjeblikket. Herhjemme er 38 biler en meget lille del af en større tilbagekaldelse på elbilen e-Soul.

Og nu viser det sig, at præcis den samme fejl har ramt yderligere 472.000 eksemplarer af SUV’en Telluride.

Bilerne kan ganske enkelt rulle væk, selvom de står med slukket motor og gearvælgeren i ‘P’ for parkeringsgear.

Annonce

Det skriver de amerikanske trafiksikkerhedsmyndigheder NHTSA.

LÆS OGSÅ: Ny lov har givet danske bilister 10.000 bøder på 6 måneder

I forbindelse med tilbagekaldelsen opfordrer Kia nu igen ejerne til at bruge håndbremsen i bilerne. Men det sydkoreanske mærke har længe kendt til problemet.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Allerede for fire år siden var den gal med elbilen e-Soul. De biler kunne også rulle væk, selvom motoren var slukket og gearvælgeren var sat i ‘P’. Et problem, Kia tilsyneladende ikke har løst her fire år senere.

Og nu viser det sig, at Kia også har kendt til fejlen på den større Telluride ganske længe. Det var helt tilbage i april 2022.

Her blev mærket gjort opmærksom på 16 tilfælde, hvor Telluride-modellen enten bevægede sig i ‘P’ eller sagde ‘mærkeligt’ mellem gearskift.

Artiklen fortsætter efter denne sektion:

Da Kia fik gennemgået bilerne, fandt man tegn på skader i mekanikken på seks biler. Derfor har man nu tilbagekaldt de mange hundredtusinder af biler. De første ejere får besked i begyndelsen af maj.

Læs flere nyheder fra og om Kia lige her!

Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?