Reklame:

Kevin Magnussen og Haas på vej med stor nyhed

Kigger man på 2023-sæsonen i Formel 1, har det bestemt ikke været Haas’ år. Nu håber feltets eneste amerikanske hold, at en stor ændring på bilen redder bare lidt af æren. 

Haas holder som det eneste hold på gridden fast i en udformning af racerbilen, som ikke ligner Red Bulls.

Men det skal der nu laves om på. Fra grandprixet på Circuit of the Americas i Texas, som køres søndag 21. oktober, vil Haas køre resten af 2023-sæsonen med en såkaldt ‘b spec-bil’.

Artiklen fortsætter efter reklameblokken:

Artiklen fortsætter her:

En bil der siges at omend ikke en kopi så i hvert fald kraftigt inspireret af Red Bulls RB19-racer.

Det skriver Racingnews356.

LÆS OGSÅ: Endnu en kommune forbyder hastigheder over 50 km/t – “Det er en stor sejr”

Med ændringen håber især Kevin Magnussen at få en bil retur, der passer bedre til den 30-årige danskeres kørestil.

Artiklen fortsætter efter reklameblokken:


Artiklen fortsætter her:

Ligesom hele holdet håber på at kunne holde det enorme dækslidt, som har præget VF-23-bilen hele sæsonen igennem i skak.

– Der er stor forskel på, hvad bilen kan under de rette omstændigheder, når alt står helt rigtigt. Men den er for skrøbelig og for besværlig. Især for mig og min kørestil, siger Magnussen til mediet.

 

Reklameblok:


 


Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er uddannet journalist, og så er han webredaktør på Boosted.dk. Han har skrevet professionelt om biler i over ni år. Har du en god historie eller et forslag til en artikel? Så skriv til bj@boosted.dk
Reklame:

Nyeste artikler

Reklame:

Motorsport

Læs også

Husk det nu

Reklame:

Har du læst?

Gratis artikler

Har du læst?