Det kan godt være, Karl-Heinz Rehkopf er 88. Men hvert andet år skal hans nu 131 år gamle Benz Victoria til syn. Og selvfølgelig består den. Hver gang.
Nogle biler er i så rædderlig stand, at ejerne kører i vrede fra synshallen. Og så er der er Karl-Heinz Rehkopfs 131 år gamle Mercedes.
Eller Benz Victoria som den retteligt hedder. Bilen er nummer 99 af de biler, som mærkets grundlægger overhovedet fik solgt.
Bilen blev solgt til en forretningsmand i Baden-Württemberg i 1894. Siden har den dog haft flere ejere, mens i 2009 donerede Karl-Heinz Rehkopf bilen til sit eget museum PS.Speicher i Einbeck.
Det skriver Bild.
Og på LinkedIn fortæller den tyske synsvirksomhed TÜV NORD, at bilen selvfølgelig strøg lige igennem, da den tilbage i maj blev synet.
EU vil straffe ældre biler med flere syn
Et syn af så gammel en bil er da heller ikke nogen større udfordring. For den har hverken blinklys, seler eller nogen form forrude i det hele taget.
Faktisk skal bilen slet ikke til syn, fordi den er registeret som et særligt bevaringsværdigt køretøj hjemme i Tyskland. Men Karl-Heinz Rehkopf gør nu en dyd ud af det alligevel.
At bilen hverken har seler eller forrude er heller ikke noget problem. For selvom for længst er blevet til krav, er det ikke noget den gamle Benz skal leve op til.
En bil skal nemlig kun leve op til de krav, der gjalt da den blev bygget. Og i 1894 var der ikke rigtig noget regelsæt at komme efter.
Teknisk set er Benz Victoria da heller ikke noget vidunder. I hvert fald ikke i forhold til 2025-standarder. Bilen skyder en topfart på 29 kilometer i timen, fordi den har 6 hestekræfter. Til gengæld kan topfarten nås i 2. gear.
I Danmark kan veteranbiler – som Benz Victoria med rette kan kalde sig – nøjes med et syn hvert 8. år. Og dog.
For det hele kan meget snart ændre sig. EU har med en ny lovpakke på området nemlig lagt på til at alle biler uden undtagelse skal synes hvert eneste år. Hvis de da er mere end 10 år gamle. Læs mere om det her.
Tak fordi du læste med. Har du set en fejl i artiklen? Så fortæl os det: [email protected]