Jubel brød ud da berømt Lamborghini passerede vild grænse

Den tidligere ejers navn står i døren. Men det var nu ikke det, der fik publikum til Barret-Jackson-auktion til at juble.

Annonce

Den tidligere amerikanske præsident Donald Trumps tidligere Lamborghini Diablo er netop blevet solgt på auktion i USA.

Det var dog hverken det tidligere ejerskab eller det faktum, at ekspræsidentens navn står i bilens førerdør, der fik jublen til at rejse sig blandt publikum.

Ifølge Road & Track blev bilen solgt for solide 1,1 millioner dollar svarende til 7,58 millioner danske kroner.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Men det var da prisen røg over 1 million dollar, svarende til 6,89 millioner danske kroner – at der rejste sig en nærmest euforisk stemning blandt publikum.

LÆS OGSÅ: Bilister må ikke slå hjernen fra med lovligt trick

I hvert fald opstod der en nærmest spontan jubel i lokalet, da den Le Mans-blå Diablo VT Roadster røg over den ‘magiske’ grænse.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Ifølge auktionshuset sikrede Donald Trump sig bilen i 1997. Det må have været som en af de første kunder, for VT-modellen blev specifikt fremstillet til det amerikanske marked mellem netop 1997 og 1999.

Det blev til bare 132 eksemplarer. Hvor mange der stadig findes i dag, vides ikke. Men det ligger fast, at bilen havde kørt 15.000 miles svarende til 24.140 kilometer, da Donald Trump skilte sig af med den igen i 2002.

I dag har den 5,7 liters V12-motor, der yder næsten 500 hestekræfter, kørt 24.843 kilometer. Altså ikke ret meget efter den første ejer.

@thestradman

Crazy price for a Diablo VT Roadster #Lamborghini

♬ original sound – TheStradman
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet