Annonce

Her forsvinder fotofælder – “Russerne bruger dem som droner”

Siden er august er der stjålet 150 fotofælder rundt omkring i Sverige. Ifølge eksperter måske fordi russerne vil bruge kameraerne til droner.

Natten til fredag i sidste uge blev en person fra Norrtälje i Sverige anholdt. Politiet mistænker vedkommende for at være involveret i tyveriet af 150 fotofælder, som siden august er forsvundet fra de svenske veje. Det skriver svenske SVT.

Det svenske politi bekræfter over mediet, at man har anholdt en person i sagen. Vedkommende er svensk statsborger, oplyser myndighederne.

I alt er der stjålet 150 fotofælder rundt omkring på de svenske veje siden august. Mange af dem i Uppland. Det svenske trafikstyrelse oplyser, at hvert kamera koster omkring 250.000 svenske at udskifte.

Artiklen fortsætter efter annoncen

LÆS OGSÅ: Kendt fra DR-program – nu er bilforhandler gået konkurs igen

Ifølge eksperter, som de svenske medier citerer, kan kameraerne i fotofælderne ende i Rusland. Her har man nemlig brug for at udstyre droner med kameraer. Og så kan svenske fotofælder godt bruges.

Om der er en sammenhæng mellem russerne og tyverierne i Sverige, kan svensk politi dog ikke bekræfte.

Artiklen fortsætter efter annoncen

– Der er mange spekulationer i gang. Vi ønsker ikke at spekulere i motiverne. Vi er i gang med en forundersøgelse, for at blive klogere på hvad det drejer sig om. Vi kan ikke udelukke, at der kommer flere anholdelser, siger politiet.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er uddannet journalist og har skrevet professionelt om biler i over 11 år. Har du en god idé til en artikel? Så skriv til [email protected]
Responsiv Iframe
Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Flere populære artikler