Ford tilbagekalder 400.000 “rustne” Mustang-modeller

Ford tilbagekalder nu hele 400.000 Mustang-modeller bygget mellem 2014 og 2017. Bilerne kan være rustet på farlige steder.

Annonce

Ford har sat en kedelige rekord i 2025.

Mærket har tilbagekaldt allerflest biler og absolut flest gange i løbet af det år, der nu snart er slut. Men det stopper ikke her.

For på falderebet vil Ford have 400.000 Mustang-modeller, der er bygget mellem 14. februar 2014 og 2. oktober 2017.

Ifølge de tyske myndigheders oplyser med tilbagekaldelses-koden  KBA 15849R kan bilerne været rustet, der hvor selerne fastkøres til karosseriet.

Artiklen fortsætter efter annoncen

I det hele taget har Ford massive problemer med tilbagekaldelser. Nogle er dog mere alvorlige end andre.

I maj 2024 kom det eksempelvis frem, at mærket har fået bygget 5.000 biler så dårligt på en fabrik i Tyrkiet, at bilerne måske slet ikke kan repareres igen.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Responsiv Iframe
Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Annonce

Læs flere nyheder