Først i Danmark – nu dropper de også alle brintstationer

Sidste år lukkede de tilbageværende brintstationer i Danmark ned. Og nu følger Shell i Californien efter. Det er simpelthen ikke penge i det.

Annonce

Der er ikke penge i at drive brintstationer. Hverken i Danmark, hvor de sidste brintstationer lukkede i 2023, eller i Californien.

I hvert fald lukker den internationale olieselskab Shell nu at drive samtlige af selskabets syv brintstationer i den amerikanske delstat.

Det bekræftede selskabet i en pressemeddelse i sidste uge.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Vicedirektør hos Shell Hydrogen Andrew Beard, angiver flere grunde til lukningen. Blandt andet får forsyningsproblemer og ‘andre markedsfaktorer skylden.

LÆS OGSÅ: Professorer vil have nyt forbud: “Ingen bil må kunne køre over 40 km/t i Danmark”

Det laver dog ikke om på, at stationerne lukkede med øjeblikkelig virkning i forbindelse med pressemeddelsen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Shells beslutning kommer ganske kort efter, at de sidste 18 brintstationer i Danmark lukkede. Den beslutning blev taget i september sidste år.

Det efterlod blandt andre Lars Madsen med en ubrugelig bil. En bil han ellers kort forinden havde givet mere end en halv million for. Læs mere om det her.

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet