Danmarks største ladeoperatør øgede omsætningen med mere end 1 milliard kroner i 2025. Resultatet blev dog stadig et minus på 255 millioner kroner.
Danmarks største ladeoperatør, Clever, har aldrig haft overskud.
Og mindre end en uge efter, at den administerende direktør forlod posten, er det kommet frem, at 2025 ikke var nogen undtagelse fra den regel.
Clever kom ud af 2025 med et minus på mere end en kvart milliard kroner. Helt konkret mangler der 255 millioner kroner i kassen. Alligevel kalder ledelsen resultatet for tilfredsstillende.
– At Clevers omsætning vokser med mere end 1 mia. kr. på ét år, afspejler, hvor hurtigt danskernes mobilitet elektrificeres.
– I takt med at elbilen bliver en stadig mere naturlig del af hverdagen, vokser behovet for enkel og tilgængelig opladning ude og hjemme, siger direktør Marlene Holmgaard Fris.
Ladeoperatøren forventer selv, at man kommer ud af 2026 med en omsætning på mere end 3 milliarder kroner og et plus på bundlinjen, der nærmer sig 300 millioner kroner. Det er dog før afskrivninger.
Forklaringen skal ifølge Clever findes i de penge, man vil bruge på forretningen.
Operatøren fortæller selv, at man i 2025 brugte 946 millioner kroner på at udbygge ladenetværket i Danmark, og man i 2026 er klar til at bruge yderligere en milliard kroner på det samme.
Clever har på det seneste sagt farvel til to af sine frontfigurer. Tidligere i juni fik medstifter og direktør Casper Kirketerp-Møller sparket. Og ganske kort efter skrev hans afløser på posten, at hun selv trækker sig efter 9 måneder i direktørstolen.


