Lucids fremtid på det danske marked hænger i en tynd tråd. Hjemme i USA kæmper man mod konkursrygter, et sløjt salg og uhyggelige tab på brugtmarkedet.
Hvis det er pengene, man forsøger at holde hjemme, skal der ikke investeres i en Lucid Gravity Grand Touring.
SUV’en fra det amerikansk elbilmærke taber uhyggeligt store summer på brugtmarkedet. Bilen her har på mindre end et år tabt 200.000 kroner i værdi.
Da den dukkede op på auktionssiden Cars & Bids, blev det oplyst, at første ejer har givet hvad der svarer til 672.000 kroner for bilen. Da auktionen sluttede, lød højeste bud på 472.000 kroner.
Altså brutale 200.000 kroner i værditab. Penge der for altid er tabt. I hvert fald for den første ejer.
Det er dog ikke kun Lucid-ejere, der har det svært med priserne på brugtmarkedet. Det har Lucid også selv. Trods massive milliardlån fra Saudi Arabiens statslige investeringsfond, fosser pengene ud af kassen.
Senest har bilmærket fyret hver femte ansatte og set til mens aktieværdien faldt med 51 procent på én eneste handelsdag på den amerikanske fondsbørs.
Nedturen har ført til, at den administerende direktør har hyret det samme firma, som i 2008/2009 fik General Motors reddet ud af en konkurs.
Men problemerne rammer også Lucid uden for USA. I hvert fald bilmærkets planer uden for hjemlandet. Lucid har eksempelvis sagt, at man gik efter en dansk lancerings i første kvartal af 2026.
Men det kvartal er for længst både kommet og gået, uden at der er sket noget. Men i Norge, der er det eneste Skandinaviske land, Lucid har slået sig ned i, er forretningen underligt et plus.
Omend et lille et. Omvendt kan Lucid tjene millioner af kroner, selvom man i 2023 kun leverede fire biler i hele Norge.


