Annonce

Diesel må ikke kaldes for bæredygtigt i Danmark

Neste har kaldt deres diesel for “bæredygtig” og “90 % bedre”. Nu kalder Forbrugerombudsmanden det vildledning og ulovlig markedsføring.

Brændstofproducenten Neste har overtrådt markedsføringslovens forbud mod vildledning ved at kalde deres HVO100-diesel for “bæredygtig”.

Det har Forbrugerombudsmanden netop indskærpet over for firmaet. Det skriver myndigheden selv i en pressemeddelelse.

Sagen begyndte Rådet for Grøn Omstilling klagede over en annoncekampagne, som Neste kørte i Politiken og Børsen i september 2023.

Artiklen fortsætter efter annoncen

I annoncerne, der var domineret af en grøn farve, brugte Neste slogans som: “90 % mere bæredygtig på 5 minutter” og “Neste MY Renewable Diesel (HVO100) er et bæredygtigt brændstof”.

De udsagn er ifølge Forbrugerombudsmanden vildledende af flere årsager.

Uklart hvad “90 % mere bæredygtig” betyder

Først og fremmest var og er udsagnet “90 % mere bæredygtig på 5 minutter” ifølge myndigheden uklart.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Ifølge Forbrugerombudsmanden fremgik det ikke tilstrækkeligt tydeligt, hvad produktet blev sammenlignet med.

Dermed kunne forbrugerne ikke gennemskue, hvad produktet reelt var “mere bæredygtig” end.

“Bæredygtig” er en ulovlig overdrivelse

Endnu mere alvorligt er Nestes brug af ordet “bæredygtigt”.

Mere efter videoen

Forbrugerombudsmanden vurderer, at udsagnet “bæredygtigt brændstof” er en overdrivelse af brændstoffets reelle miljøfordele.

Årsagen er, at begrebet “bæredygtig” forstås meget bredt af forbrugerne.

Det dækker ikke kun klima (CO2), men også en lang række andre miljømæssige aspekter. Det gælder blandt andet forurening med kemikalier, belastning af vandressourcer og sociale aspekter.

Selvom et produkt måtte have en klimamæssig fordel, giver det ifølge Forbrugerombudsmanden ikke virksomheden grundlag for at kalde hele produktet “bæredygtigt”.

Annoncens gennemgående grønne farve var desuden med til at forstærke det vildledende, positive indtryk af produktet.

EU-regler er ikke et bevis på bæredygtighed

Neste har forsvaret sig over for Forbrugerombudsmanden.

Mere efter annoncen

De har oplyst, at HVO100 er produceret af 100 procent vedvarende råmaterialer.

De har også henvist til, at produktet overholder bæredygtighedskriterierne i EU’s direktiv om vedvarende energi (VE-direktivet).

Mere efter annoncen

Men det argument afviser Forbrugerombudsmanden pure.

At et produkt overholder en særskilt EU-lovgivning, kan i hvert fald i Danmark ikke automatisk bruges som dokumentation for, at produktet lovligt kan markedsføres som “bæredygtigt” over for forbrugerne.

Ombudsmanden: Hold jer til konkrete udsagn

– Påstande i markedsføringen skal være klare og præcise, så forbrugere let kan forstå og bruge dem i købsbeslutninger, siger forbrugerombudsmand Torben Jensen i en kommentar til afgørelsen.

– Derudover skal virksomheder generelt passe på med ikke at overdrive deres produkters klima- og miljømæssige fortrin i markedsføringen.

Han har en klar tommelfingerregel til virksomhederne:

– Virksomhederne skal holde sig til konkrete udsagn om deres produkters klima- og miljøfortrin. Så er risikoen for at vildlede forbrugerne mindre.

Den nye afgørelse puster til en allerede eksisterende debat om, hvor “grøn” HVO100-diesel reelt er.

Som Boosted for nylig kunne fortælle, har en alarmerende rapport fra Transport & Environment (T&E) sået alvorlig tvivl om brændstoffet.

Rapporten hævder, at biobrændstoffer som HVO100 kan udlede mere CO2 end fossil diesel og bruge op mod 3.000 liter vand pr. 100 kørte kilometer, når man medregner den indirekte effekt af skovrydning.

Mere efter annoncen

Det er i øvrigt ikke første gang, at bilbranchen herhjemme kommer på glatis over for myndighederne ved at påstå, at noget er bæredygtigt.

I december 2024 fik BMW i Danmark en lusing til 3 millioner kroner for at påstå, at mærket er det mest i verden.

Det udsagn har BMW hverken i Tyskland eller i Danmark, som Boosted også fortalte, dog aldrig kunnet dokumentere.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er uddannet journalist og har skrevet professionelt om biler i over 11 år. Har du en god idé til en artikel? Så skriv til [email protected]
Responsiv Iframe
Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Flere populære artikler