Designer: Sådan ser mit bud på den nye BMW M4 ud

Det vakte ramaskrig, da BMW kørte den nyeste M4/M3 og dermed et enormt kølergill-design ind på bilscenen – nu forsøger en amerikansk bildesigner at ‘redde den’.

Annonce

Fronten på den nye BMW M3/M4 har fået mange bilentusiaster til at se sort. Det er simpelthen for meget med de enorme propertioner, nyregrillen har antaget.

Der gik da heller ikke længe fra modellernes officelle præsentation, til tunermiljøet havde kastet sig over et redesign. Blandt andet har tyske Prior Design allerede være ude med flere forskellige bud på, hvordan kommende M3/M4-ejere kan få deres biler til at (bedre) se ud.

Og nu melder endnu en designer sig i koret af folk, der kan se, ‘at noget er i vejen’. Chip Foose hedder han.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Nu gør BMW som alle andre
Og han skyder gerne med skarpt efter BMW. I München har de mistet det sofistikerede, de ellers har været kendt for. Ligesom de ser bort fra deres designhistorie, mener Foose.

BMW er i dag ikke anderledes blot for at være det. De følger bare samme trend som alle andre bilfabrikanter, mener designeren.

LÆS OGSÅ: Derfor får du en bøde for at parkere foran dit eget hus

Artiklen fortsætter efter annoncen

Ikke noget med et våget bagklaps-design som på den Chris Bangle-tegnede E65 7-Serie. Noget som faktisk er endnu mere markant på den samtidige E63 6-Serie.

For at få M-Bimmeren til at se mere indbydende ud har Foose delt den enorme nyregrill i to. Ligesom han har gjort de nederste luftindtag en anelse mindre. Endelig sender Foose ind hilsen til den første M3, E30’eren, ved at tilføje to horisontale blinklys i kofangerens nederste halvdel.

Har Chip Foose fået BMW’en til at pænere ud? Bedøm selv her:

Læs videre efter annoncerne

 

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler