Annonce:

Danmarks mest populære bil er eneste elbil på vigtig liste

Sidste års vinder må se sig slået af den eneste elbil, der samtidig formår at være den eneste af sin slags i top 20 over europæernes foretrukne biler.

Nok er danskerne på grund af den manglende registreringsafgift pjattet med elbiler. Især Tesla Model Y er et hit her.

Hvilket den faktisk også er i resten af Europa. Men at Model Y er den mest solgte bil i Europa er faktisk ikke det mest interessante, som salgstallene fra sidste år afslører.

Artiklen fortsætter efter annoncerne:

Tak fordi du så vores annoncer - artiklen fortsætter her:

Det er straks mere bemærkelsesværdigt, at Tesla Model Y er den absolut eneste elbil på de europæiske bilisters top 20.

Det viser tal fra Dataforce som Automotive News refererer.

LÆS OGSÅ: FDM sviner bilister til: “Forsinker os alle”

Med 235.822 nye Model Y på nummerplader rundt om i Europa i løbet af 2023 er næsten 20.000 biler ned til listens nummer to – billigbilen Dacia Sandero. Modellen der var nummer 1 i 2022.

Artiklen fortsætter efter annoncerne:


Tak fordi du så vores annoncer - artiklen fortsætter her:

Herefter følger Volkswagen T-Roc og Renault Cilo, mens en anden danskerfavorit i form af Peugeot 208 må tage til takke med en femteplads.

Noget andet der springer i øjnene, er fraværet af kinesiske mærker. End ikke BYD, der ellers globalt set er Teslas største konkurrent, når det kommer til elbiler, klarede sig ind på top 20-listen.

Herhjemme sad BYD da også bare på 0,3 procent af marked med et salg på 433 biler i løbet af 2023. Det viser tal fra De Danske Bil-importører.

Annoncesektion:

NYT: TJEK DIN BILFORSIKRING MED VORES BEREGNER!

Indtast din nummerplade herunder og se billige priser på bilforsikringer med det samme!
Tak fordi du så vores annoncer - herunder er der mere gratis indhold!

Hele top 30-listen ser ud som følger:

PladsMærke og Model2023-salg2022-salg
1Tesla Model Y254.822137.608
2Dacia Sandero235.893200.736
3VW T-Roc206.438180.909
4Renault Clio202.942143.293
5Peugeot 208194.376206.986
6Opel Corsa188.662163.861
7VW Golf184.279177.386
8Toyota Yaris Cross176.685136.959
9VW Tiguan174.267149.023
10Skoda Octavia161.784112.776
11Ford Puma159.778136.976
12Toyota Yaris158.838175.562
13Hyundai Tucson158.831150.728
14Peugeot 2008158.571140.826
15Dacia Duster156.556149.323
16Kia Sportage152.342137.378
17Citroen C3146.008143.467
18Nissan Qashqai145.476115.980
19Renault Captur145.078135.066
20VW Polo139.761113.567

Annonce:

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er uddannet journalist, og så er han webredaktør på Boosted.dk. Han har skrevet professionelt om biler i over ni år. Har du en god historie eller et forslag til en artikel? Så skriv til bj@boosted.dk
Annonce:

Nyeste artikler

Annonce:

Motorsport

Hader vi dem?

Annonce:

Læs også

Annonce:

Billig bilforsikring?

Indtast din nummerplade herunder og se billige bilforsikringer. Det er helt gratis:

Husk det nu!

Populære

Skal du med?

Gratis artikler

Flere populære artikler