Bilsalget i Danmark faldt markant i januar

Bilsalget i Danmark faldt markant i januar måned. Men det var helt som forventet, lyder det fra branchen.

Annonce

Bilsalget i 2024 begyndte virkelig sløjt herhjemme. Faktisk faldt salget af nye biler med hele 15 procent i sidste måned, altså når man sammenligner med januar 2023.

Der blev bare indregistreret 8.848 nye personbiler i løbet af årets første måned. Det viser tal fra de forskellige bilmærker.

Det skriver brancheforeningen De Danske Bilimportører i en pressemeddelelse.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det er dog ikke noget, der bør komme bag på hverken bilisterne eller statskassen. Branchen havde faktisk forventet, at det ville se sådan ud.

LÆS OGSÅ: Bilmærke afvist – må ikke køre med i Formel 1

Faldet kan ifølge De Danske Bilimportører forklares med den seneste aftale om at holde registreringsafgiften i ro, som nemlig først trådte i kraft pr. 1. februar.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Der har altså været en måned med højere afgiftssatser på alle nye biler herhjemme, og det har i den grad fået danskerne til at holde igen.

– Danskerne er prisfølsomme, og derfor pÃ¥virkes elbilsalget af et lavere bundfradrag i registreringsafgiften. Heldigvis hæves fradraget fra februar, hvor vi forventer, at der igen bliver sat strøm til især elbilsalget,” lyder det fra brancheforeningens direktør Mads Rørvig.

Den samme Mads Rørvig mener i øvrigt, at det er på høje tid, at danskerne retter ind og kun køber elbiler. Læs mere om det her.

Læs videre efter annoncerne

Men heller ikke hos DI Bilbranchen kommer det faldende salg som nogen overraskelse. Direktør Thomas Møller Sørensen forklarer:

– Det relativt lave salg i januar er endnu en huskekage til Christiansborg om, at danske bilkøbere er meget prisbevidste. Selvom det ikke drejer sig om mange penge, har det lidt højere bundfradrag fra 1. februar fÃ¥et mange købere af elbiler til at vente med at købe deres elbil.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler