Reklame:

60-årig “troede” teoriprøven var nok – det blev en meget kort og dyr køretur

En 60-årig mand uden kørekort mente nok, at han var i stand til at køre hjem efter teoriprøven. 

Onsdag formiddag måtte politiet tale med store bogstaver over for en 60-årig mand, som mente, at han kunne bøje færdselsloven.

Efter en teoriprøve på Linkøpingvej i Nakskov ville den 60-årige nemlig sætte sig bag rattet. Men et vågent vidne mente nok, at manden ikke havde noget kørekort.

Artiklen fortsætter efter reklameblokken:

Artiklen fortsætter her:

Af samme grund blev politiet tilkaldt. Vidnets formodning viste sig da også at holde stik. Den 60-årige mand, der er fra Albertslund, har nemlig ikke noget kørekort.

Det skriver Sydsjællands- og Lolland-Falsters Politi i døgnrapporten.

LÆS OGSÅ: For første gang nogensinde forbydes reklame for elbiler – “Toyota lyver om ladetiden”

Det var han godt nok i gang med at generhverve efter en betinget frakendelse. Men i den slags situationer er en teoriprøve altså ikke nok. Der skal en kontrollerende køreprøve til.

Artiklen fortsætter efter reklameblokken:


Artiklen fortsætter her:

Og fordi den beståede køreprøve manglede, blev den 60-årige sigtede for kørsel uden førerret. Er det første gang, manden tages i det, har han en bøde på 7.000 kr. at se frem til.

 


Reklameblok:


Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er uddannet journalist, og så er han webredaktør på Boosted.dk. Han har skrevet professionelt om biler i over ni år. Har du en god historie eller et forslag til en artikel? Så skriv til bj@boosted.dk
Reklame:

Nyeste artikler

Reklame:

Motorsport

Læs også

Husk det nu

Reklame:

Har du læst?

Gratis artikler

Har du læst?