Vred bilist til Jeep-ejer “Skrid, det her KUN for elbiler, nar!”

Der er bare lige ét problem…!

Annonce

Man skal generelt lade være med at stikke næsen i andres sager. Det gælder også folks valg af transportmiddel. Alligevel følte en bilist for at fortælle en Jeep-ejer, at vedkommende holdt parkeret det helt forkerte sted.

Der er bare lige ét problem: Og det belyser den Redditbruger, som lagde hilsnen fra den vrede bilist ud på internettet, meget godt. En Jeep Wrangler fås faktisk som plugin-hybrid. Så hedder den 4xe, og så skal den faktisk stå tilkoblet et ladestik engang i mellem.

Alligevel fandt Jeep-ejeren en seddel med følgende tekst på sin bil “Det er en parkeringsplads for elbiler, nar!”

LÆS OGSÅ: Sur feminist lægger seddel i foruden – det skulle hun ikke have gjort

Artiklen fortsætter efter annoncen

Ifølge Reddit-brugeren var Jeepen faktisk koblet til en ladestander, da sedlen blev afleveret. Så havde den forsmåede bilist bare gidet åbne øjnene, var det lille vredesudbrud nok endt i en skraldespand i stedet for på det store internet.

Jeep lancerede Wrangler 4xe sidste år. Og den ligner umiskendeligt en almindelig, benzindrevet Wrangler. Altså lige med den forskel, at en lille batteripakke er koblet til bilens to-liters motor. Det giver en elektrisk rækkevidde på 34 kilometer. I hvert fald officelt.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Responsiv Iframe
Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Læs flere nyheder